Psí gén pomôže prežiť vlkovi

9.2.2009 17:19:30 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1447x

Genetickú mutáciu spôsobujúcu čierne zafarbenie kožušiny získali vlky podľa vedcov pri krížení so psami. Tmavý kožuch by podľa nich mohol vlkom pomôcť prispôsobiť sa a prežiť v nových podmienkach.

 

Bledá srsť prevláda u vlkov žijúcich v tundre, medzi vlkmi žijúcimi v lesoch Severnej Ameriky sa však už bežne objavuje aj tmavé sfarbenie.

„Zvyčajne si myslíme, že psy sa vyvinuli z vlkov. Naša práca ukázala príklad, kedy vrátili psy niečo vlkom,“ povedal spoluautor výskumu európskych a amerických vlkov Greg Barsh zo Stanfordskej univerzity.

Výskyt čierneho sfarbenia v lesoch spôsobil prirodzený výber. Nie je však jasné, akú výhodu vlkom toto sfarbenie prináša.

Územie tundry sa bude zrejme v najbližších rokoch zmenšovať vďaka rozširovaniu boreálnych lesov pod vplyvom klimatických zmien. Tmavé sfarbenie by potom mohlo pomôcť šedým vlkom prispôsobiť sa zmene prostredia.

Marco Musian z University of Calgary, ktorý viedol výskum, povedal: „Domestifikácia psov viedla k tmavému sfarbeniu vlkov, čo sa ukazuje byť pre ne výhodou, keďže sa ich arktické prostredie zmenšuje. Tiež je to dôkazom, že ľudská aktivita môže pomôcť zvýšiť genetickú diverzitu vo voľnej prírode, čo je skutočne neočakávané zistenie.“

Vedci si myslia, že čierne vlky sa objavili pred tisíckami rokov po tom, ako šedé vlky vychovávali domáce psy, ktoré chovali pôvodní obyvatelia Ameriky pre 10000 až 15000 rokmi. Tieto psy sú už vyhynuté a experti sa zhodujú, že dnešné americké psy sú len potomkom plemien, ktoré priniesli imigranti z Európy sa posledných 500 rokov.

„Skutočne nás prekvapilo, keď sme zistili, že domáce zvieratá môžu byť pre prirodzenú populáciu, z ktorej vznikli, zdrojom genetickej informácie,“ povedal Barsh. „Je tiež fascinujúce uvedomiť si, že časť amerických psov, ktoré už vyhynuli, prežíva v dnešných vlkoch.“

Otázkou ostáva, akú výhodu prináša vlkom v lesoch ich tmavé sfarbenie. Jednou z možností je, že čierne farba srsti im pomáha maskovať sa v tienistých častiach lesa. „Biológovia si ale nemyslia, že by sa vlk nejako výraznejšie spoliehal na maskovanie s cieľom ochrany alebo zvýšenia šance na úspech pri love,“ povedal Barsh. „Je možné, že ide o niečo iné. Rovnaká bielkovina, ktorá u vlka spôsobuje tmavé sfarbenie, sa u človeka objavuje v súvislosti so zápalom a infekciou, preto môže dávať tmavým vlkom výhodu, ktorá zo sfarbení srsti vôbec nesúvisí.“

originál článku