Prví ľudia mali poriadne tvrdé sánky

12.2.2009 21:41:04 | Q
Live Science | Počet zobrazení: 2921x

Naši dávni predkovia mali sánky ako lúskače orechov, ktoré im dovoľovali rozžuť tvrdé orechy a semená a prispôsobiť sa zmenám zdrojov potravy v ich prostredí.

 

Dnešní ľudia majú v porovnaní s minulosťou malú tvár a zuby, čo nám neumožňuje prekusnúť skutočne tvrdé predmety. To však nebol prípad druhu Australopithecus africanus, ktorý žil pre 3,2 až 2,5 miliónmi rokov.

Medzinárodný tím vedcov použil počítačovú tomografiu na digitálnu rekonštrukciu lebky A. africanus, pomocou ktorej mohli študovať fungovanie čeľustí a sily, ktoré produkovala. Následne vedci pridali merania o fungovaní tvárových svalov u šimpanzov, ktoré majú podobné vlastnosti ako Australopithecus.

Výsledkom je farebná lebka, ktorá ilustruje sily absorbované lebečnou štruktúrou pri simulovaných uhryznutiach. Simulácie tiež odhalili ideálnu stavbu a vlastnosti tváre hominidov, ktorá bola prispôsobená ich potrebám a umožňovala rozlúsknutie tvrdých orechov.

Vedci tvrdia, že simulácia preukázala aj ďalšiu zaujímavú vec. Strava našich predkov vraj bola väčšia než sa predpokladalo a neskladala sa len zo semien a orechov. Ukázalo sa tiež, že praveký človek riešil mnohé problémy s potravou, na ktoré my máme nástroje, svojimi vlastnými ústami.

originál článku