ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Aj po zimnom spánku cítia zvieratá svojich blízkych

23.2.2009 17:46:25 | Q
EurekAlert | Počet zobrazení: 1633x

Vedci z Chicagskej univerzity tvrdia, že zvieratá dokážu podľa pachu spoznať svojich súrodencov aj po prerušení, napríklad dlhodobej hibernácii. Prišli na to skúmaním sysľov.

 

Čuch je dôležitým nástrojom prežitia zvierat. Syslie sestry sa napríklad poznajú po pachu a spájajú sa do skupín kvôli vlastnej ochrane. Zvieratá tiež potrebujú spoznať súrodencov, aby predchádzali vzájomnému párenie, čo by malo podľa Jill Mateovej z Chicagskej univerzity, nepriaznivý vplyv na ich genetickú informáciu.

„Pochopenie systémov rozoznávajúcich príbuzenstvo je dôležité pre výskum spôsobu výberu prostredia, potravy, sociálnych väzieb a partnerov pre párenie. Je tiež potrebné poznať stupeň pružnosti tohto správania,“ povedala Mateová. „Poznanie o dĺžke zachovania spomienok jedincov na svojich príbuzných je dôležité pre navrhovanie programov na ochranu druhov alebo ich umiestnenia späť do voľnej prírody.“ Informácia môže vedcom pomôcť vytvárať skupiny zvierat, ktoré sa na prirodzené prostredie adaptujú po prepustení zo zajatia rýchlejšie.

Mateová pre svoj výskum zmiešala hneď po narodení mláďatá sysľov tak, že vyrastali so svojim pravými aj nepravými súrodencami. Na jar, keď mali mláďatá 25 dní, ich vypustila do voľnej prírody a ponúkla im ich súrodencov ako potenciálnych sociálnych partnerov.

Na jeseň ich vzala späť do laboratória, kde strávili obdobie hibernácie od novembra do apríla. Potom im Mateová odobrala pachové vzorky a skúmala reakcie mláďat na pach príbuzných aj cudzích jedincov.

Ukázalo sa, že na pach cudzích mláďat, s ktorými krátko vyrastali zabudli skôr ako na pach vlastných príbuzných. Sysle zabudli na oba pachy, ale dokázali rozoznať pach príbuzenstva, ktorý vedeli porovnať so svojím vlastným pachom.

Mateová povedala, že obnovená spomienka pomáha príbuzným jedincom úspešne bojovať o prežitie v ich životnom prostredí.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,16
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.