ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Evolučný súvis modernej obezity

25.2.2009 14:39:33 | Q
EurekAlert! | Počet zobrazení: 1863x

Túžba po jedle má svoj pôvod v dramatickom zväčšovaní mozgu a tela, ktoré bolo výsledkom environmentálnych zmien pred 2 miliónmi rokov.

 

Kvalitnejšia a na živiny bohatšia strava sa stali nutnosťou pre vyživovanie väčšieho mozgu a vývin hospodárstva lovcov a zberačov.

Prechod z nutného minima k súčasnému sedavému spôsobu života spôsobil energetickú nerovnováhu, ktorá v posledných rokoch veľmi narástla a hrá hlavnú úlohu pri obezite.

Pred dvomi miliónmi rokov prechod k zberačstvu a posun v kvalite stravy pomohol poskytnúť energiu a živiny podporujúce zväčšenie mozgu a celého tela našich predkov.

Dnešní ľudia používajú podľa slov Williama Leonarda, profesora antropológie na Northwestern University, využívajú takmer štvrtinu energie na vyživovanie mozgu, čo je výrazne viac ako primáty (asi 8 až 10%) a iné cicavce (3 až 5%). Preto ľudia konzumujú stravu, ktorá je kaloricky bohatšia než strava iných primátov.

„Kým druhy príbuzné človeku – šimpanzy, gorily a orangutany – dokážu žiť na listoch a ovocí, my potrebuje konzumovať mäso a inú kalorickú potravu, aby sme naplnili naše potreby,“ povedal Leonard.

Hlavné zložky potravy človeka sú všade kalorickejšie než zložky potravy iných primátov. „Aby dosiahli naši predkovia dostatočný prísun živín, museli sa presúvať na väčšom území než ich živočíšni príbuzní.“

Dnešný úbytok fyzickej aktivity u moderných ľudí v rozvinutom svete dramaticky znížil cenu prežitia. Rozdiely medzi príjmom a výdajom energie sa rozširujú. „Zberači a lovci bežne denne prešli aj 13 km. My sa k jedlu dostaneme aj zodvihnutím telefónu,“ povedal Leonard.

Pokles v spotrebe energie nevedie len k obezite, ale aj k ďalším chronickým chorobám moderného sveta, cukrovke a kardiovaskulárnym chorobám. „Moderné choroby svojím spôsobom reprezentujú niečo, čo začalo v našej dávnej histórii,“ povedal Leonard.

Podľa Leonarda sa na obezitu nemožno pozerať len z pohľadu konzumácie neprimeraného množstva stravy. Kľúčom k obezite vo vyspelom svete je podľa neho práve rozdiel medzi príjmom a výdajom energie.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,59
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.