ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Skamenelina ryby je stopou o pôvode sexu

26.2.2009 17:02:35 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2962x

Skamenená ryba z Austrálie bola jedným z prvých známych stavovcov, ktoré sa rozmnožovali oplodnením vajíčka v tele samičky.

 

Časopis Nature tvrdí, že v skamenenej rybe vedci objavili embryo dlhé 5 cm.

Odborníci si myslia, že externé oplodnenie, kedy dôjde k oplodneniu vajíčka spermiou mimo tela matky, sa vyvinulo skôr ako kopulácia.

Najnovší objav znamená, že oplodnenie vo vnútri tela matky sa v histórii živočíšnej ríše objavilo skôr než sa predpokladalo.

„Tieto ryby sú jedným z prvých dôkazov vnútorného rozmnožovania,“ povedala Zerina Johansonová z Londýnskeho múzea histórie prírody. „Očakávali sme u týchto rýb primitívnejší spôsob reprodukcie, kde sa spermia a vajíčko spoja vo vode a embryá sa vyvíjajú mimo tela ryby.“ Podľa Johansonovej ukazuje 365 miliónov rokov starý exemplár, že „pokročilý spôsob oplodnenia vo vnútri tela matky bol u prvých rýb bežnejší než sa predpokladalo“.

„Objav je veľmi dôležitý, pretože dôkazy reprodukcie sú u skamenelín zriedkavé,“ povedala Johansonová.

Exemplár vedci datovali do obdobia devónu a označili menom Incisoscutum ritchiei. Patrí do skupiny prvých rýb známych ako plakodermy.

Tento druh má modifikovanú brušnú plutvu. Vedci si myslia, že túto časť tela, nazývanú pterygopód (clasper), používal samček na prichytenie samičky počas oplodnenia. podobný orgán majú aj dnešné žraloky.

„Pterygopód je občasný erketilný orgán, ktorý samec zasúva do samičky a prenáša ním spermie,“ povedal spoluautor výskumu John Long z austrálskeho Viktóriinho múzea.

U jedného typu plaktodermov - Ptyctodontida - je tento orgán pokrytý kosťou a zahnutý.

„Táto skupina má viac flexibilných pterygopódov. Myslíme si, že ide o začiatok erektilného samčieho oplodnenia, pretože časť orgánu je pokrytá jemnou chrupavkou,“ povedal Long.

Proces vnútorného oplodnenia a rodenie potomstva odlišuje niektoré ryby a cicevce od iných zvierat, napríklad plazov alebo obojživelníkov.

Johansonová si myslí, že nález dokumentuje hlavnú metódu rozmnožovania prvých rýb, ktorá sa mohla objaviť aj v iných skupinách prehistorických rýb. „´Sex´ bol u prehistorických rýb bežnejší, než si myslíme. Za prvú formu reprodukcie sme považovali externé oplodnenie, hlavným spôsobom rozmnožovania sa však zdá byť kopulácia.“

Ryba sa nachádza v zbierkach britského múzea už takmer 30 rokov. Vedci si doteraz mysleli, že kosti v jej útrobách sú zvyšky menšej ryby, ktorú zožrala. Výskum príbuznej ryby však vedcom pomohol objaviť chybu. Zistili, že „posledná potrava“ je v skutočnosti mláďa v maternici matky.

Plakodermy sú považované za najprimitívnejšie ryby s čeľusťami. Vyhynuli v devóne, ktorý je často označovaný za „vek rýb“. „Plakodermy sú na začiatku evolučného stromu stavovcov. Takže určitým spôsobom sú našimi predchodcami,“ povedal Long. Po och vyhynutí sa z iného druhu rýb vyvinuli tetrapody - skupina živočíchov so štyrmi nohami, so ktorej patria vtáky, cicavce, plazy a obojživelníky.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,26
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.