ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Simulácia počiatkov vesmíru

26.2.2009 17:06:40 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2984x

Vedci použili superpočítač na simuláciu vzhľadu vesmíru v čase, keď vznikali prvé galaxie.

 

Model simuluje rozloženie hmoty vo vesmíre „len“ niekoľko miliónov rokov po veľkom tresku. Práca by mala pomôcť astronómom nájsť modernými teleskopmi staré galaxie. Už budú vedieť, čo majú hľadať. Simuláciu vykonali vedci z Durhamovej univerzity.

„Výpočty, ktoré sme vykonali, predpovedajú, čo o pár rokov uvidíme pomocou veľkých teleskopov na južnej pologuli, ktoré čakajú na nové vybavenie, aby mohli pozorovať prvé obdobie existencie vesmíru, keď mal len desatinu dnešného veku,“ povedal Carlton Baugh.

Súčasné odhady stanovujú vek vesmíru na 13,7 miliárd rokov, podmienky pre vznik hviezd však prišli až niekoľko desiatok miliónov rokov po veľkom tresku a prvé galaxie vznikali ešte neskôr.

Astronómovia by veľmi chceli poznať presné dátumy kľúčových udalostí, pretože im pomôžu pochopiť vývoj vesmíru do jeho súčasnej podoby.

Problémom je, že svetlo prichádzajúce na Zem z tohto prvého obdobia vesmíru je príliš slabé a súčasné teleskopy ho už nedokážu poriadne zachytiť.

Durhamská simulácia poskytuje predpoveď toho, čo by vedci videli, ak by sa dokázali pozrieť ďalej do minulosti. Predpovedá, kde by mali byť galaxie, ako vznikali a ako intenzívne produkovali hviezdy. Simulácia ešte stále prebieha a poskytuje stále nové a nové odhady.

Tím vedcov dúfa, že ich práca pomôže pri skúmaní „tmavej hmoty“ - záhadnej zložky, ktorá predstavuje väčšinu hmoty vesmíru, ktorí ale ani neodráža ani nevyžaruje žiadne svetlo. Priťahuje však svojou gravitáciou inú hmotu (plyn, hviezdy a planéty, ktoré vidíme vo vesmíre) a je považovaná za hlavnú zložku pri vzniku galaxií.

Najnovšia simulácia odhaľuje formovanie štruktúr vo vesmíre plnom tmavej hmoty. !Chceme modelovať fyziku formovania galaxií pomocou tmavej hmoty, ktorá poskytovala gravitácia na spájanie plynov,“ povedal Baugh. „Funguje na princípe ´pokus - omyl´. Skúšate rôzne prístupy, spustíte výpočet a sledujete výsledok. Ak to vyzerá ako skutočný vesmír, skončíte. Častejšie sa stáva, že sa to nepodarí, takže musíme ďalej experimentovať.“

Teória predpokladá, že prvá aktivita vo vesmíre bola riadená obrovskými horúcimi hviezdami. Zrejme zhoreli veľmi rýchlo a poskytli vesmíru prvú pevnú hmotu. Ich žiarenie tiež „upražilo“ okolitý neutrálny plyn a tak vznikla prvá intergalaktická plazma, ktorú môžeme aj dnes pozorovať v blízkosti hviezd.

Táto teória ale predpokladá, že prvá fáza vzniku vesmíru bola rušná a budúce pozorovania by mali dokázať je správnosť nájdením galaxií, ktoré produkujú hviezdy dostatočne rýchlo. „Naše výpočty sú podkladom pre návrh experimentov, nie sú len teóriou,“ povedal Baugh.

Najnovší britský teleskop by mal dokázať vidieť viac než ktokoľvek doteraz. Stavia sa v Chile a bude pri pátraní po starých galaxiách využívať štvormetrové zrkadlo a najmodernejšie nástroje.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,94
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.