ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Gestá rozvíjajú reč batoliat

26.2.2009 17:09:04 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1510x

Batoľatá, ktoré používajú gestá, majú podľa amerických vedcov pri dosiahnutí školského veku bohatšiu slovnú zásobu.

 

Vedci tvrdia, že tie deti, ktoré vyjadrujú viac vecí gestami už v 14 mesiacoch, majú väčšiu slovnú zásobu vo veku štyri a pol roka a sú ma školu lepšie pripravené.

Psychológovia z Chicagskej univerzity tvrdia, že rodičia a učitelia by mali pomôcť deťom učiť sa hovoriť podporovaním gestikulácie.

Výskumníci zistili, že deti z bohatších rodín, ktorý rodičia sú vzdelaní, používajú v rannom veku viac gest. V školskom veku majú tiež väčšiu slovnú zásobu.

„Naše zistenia odporujú bežným názorom,“ povedal prof. Susan Goldin-Meadowová, spoluautorka výskumu. „Horná trieda spoločnosti typicky učí svoje deti, že ak chcú správne artikulovať, nesmú pri tom hýbať rukami. Zistili sme však, že gestikulácia je v tejto vrstve spoločnosti častejšia. Gestá a reč idú ruka v ruke. Je to zaujímavé a chceme, zistiť, prečo je to tak. Slovná zásoba je kľúčovým predpokladom pre úspechy v škole a je jedným z dôvodov, prečo je u detí z nemajetnejších rodín väčšie riziko zlyhania.“

Psychológovia sú už dlho presvedčení, že rodičia z bohatších a vzdelanejších rodín hovoria viac so svojimi deťmi a používajú pri tom zložitejšie vety. Nový výskum je ale prvý, ktorý zisťuje, či na slovnú zásobu a pripravenosť do školy vplýva aj miera gestikulácie.

Vedci skúmali 60 rodín s rôznym ekonomickým pozadím. Zaznamenávali 90-minútové video detí s ich rodičmi alebo prvými pestúnmi počas bežných domácich aktivít. 14-mesačné deti z bohatších rodín použili za jed a pol hodiny v priemere 24 rôznych gest, kým deti z chudobnejších rodín len 13. V testoch slovnej zásoby školákov tiež obstáli lepšie deti s lepším zabezpečením.

Výskum nehovorí o konkrétnom prepojení medzi gestami detí a ich neskoršou slovnou zásobou. Autori však hovoria o dvoch možných súvisiacich mechanizmoch.

„Gestá deti môžu hrať vedľajšiu úlohu pri učení sa nových slov ich zisťovaním od rodičov. Matka napríklad dcére, ktorá ukáže na bábiku povie, že ten predmet sa volá ´bábika´.“

Prepojenie môže byť aj priamejšie, pretože gestá dovoľujú deťom vyjadrovať pocity a slová, ktoré ešte nepoznajú.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,52
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.