ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Naše nohy sú moderné už 1,5 milióna rokov

27.2.2009 15:52:50 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1445x

Stopy chodidiel nájdené v Keni ukázali, že už prví ľudia chodili ako my a používali nohy anatomicky rovnaké s tými súčasnými pred 1,5 miliónmi rokov.

 

Odtlačky našli archeológovia v dvoch 1,5 milióna starých vrstvách usadenín pre meste Ileret. Ukrývali v sebe informáciu o jemnej tkanivovej forme a štruktúre, ktoré nie sú zrejmé zo skamenených kostí. Odborníci ich považujú za najstarší dôkaz modernej anatómie ľudského chodidla.

Kosti chodidla sa zachovajú málokedy, pretože sú malé, obalené svalmi a mäsožravce ich jednoducho nájdu a zožerú. Preto sú aj znalosti ľudstva o anatómii a funkčnosti chodidla prvých ľudí slabé.

Vedúci projektu, prof. Matthew Bennett z Bournemouth University odtlačky nôh nasnímal a zdigitalizoval, aby ich mohol porovnať so súčasnými stopami a stopami iných hominidov.

V nájdených odtlačkoch je palec umiestnený paralelne s ostatnými prstami, čo je rozdiel oproti chodidlám opíc, kde je oddelený, kvôli zachytávaniu sa na stromoch. Stopy majú jasnú klenbu a krátke prsty, ktoré sa spájajú so vzpriamenou chôdzou na dvoch končatinách. Veľkosť, odstup a hĺbka stôp boli základom pre odhad hmotnosti, dĺžky kroku a držania tela, ktoré boli vždy v medziach primeraných pre súčasného človeka.

Na základe veľkosti stôp a ich moderných anatomických vlastností ich vedci priradili k hominidovi Homo ergaster, k človeku vzpriamenému. Bol to prvý hominid, ktorý sa stavbou a proporciami tela (dlhšie nohy a kratšie ruky) podobal na dnešného človeka. Jeho zvyšky sa našli v Tanzánii, Etiópii, Keni a Južnej Afrike.

V roku 1978 objavila Mary Leakleyová v Tanzánii odtlačky nôh hominida staré 3,6 milióna rokov. Tie boli pripísané druhu Australopithecus afarensis, možnému predchodcovi hominidov. Obsahujú tiež znaky vzpriamenej chôdze.

Vedci odhadujú, že majiteľ novoobjavených stôp mohol merať približne 175 cm.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,28
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.