Motýľ predstavuje nový druh – vďaka fúzom

2.3.2009 15:55:59 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1624x

Po takmer storočí objavili odborníci v zbierkach britského Múzea histórie prírody nový druh motýľa, ktorý sa líši fúzmi.

 

Nový druh zo suchých údolí okolo rieky Magdalena v Kolumbii objavila kurátorka motýľov medzi tromi miliónmi druhov v londýnskom Múzeu histórie prírody. Ležal v zbierke neobjavený 90 rokov, teraz ho však Blanca Huertasová pomenovala pri porovnaní s novým nálezom Splendeuptychia ackeryi, alebo tiež okáč z údolia Magdalena. Je charakteristický nezvyčajne ochlpenou časťou okolo ústneho otvoru.

Blanca Huertasová, kurátorka motýľov, povedala: „Zbierky múzea sú truhlicou pokladov. Máme takmer deväť miliónov motýľov a molí, ktoré sú krásnym príkladom biodiverzity na Zemi. Je však medzi nimi ako aj vo voľnej prírode stále veľké množstvo neobjavených druhov.“

Huertasová objavila nový druh vo voľnej prírode, počas expedície v Kolumbii v roku 2005. Entomológovia však nevedeli, že motýľ nemá meno a popis, kým sa nevrátili do Británie a nepreskúmali zbierku siahajúcu do roku 1920.

„Motýle sú veľmi rôznorodá skupina hmyzu, 40% zo všetkých druhov žije v Južnej Amerike. Nová generácia vedcov by nám mohla pomôcť dokončiť objavenie všetkých druhov skôr, ako mnohé z nich neobjavené vyhynú,“ povedala Huertasová.

originál článku