Robot, ktorý sleduje každý váš pohyb

3.3.2009 17:39:43 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1855x

Počítač riadený gestami, ktorý otáča monitor ako hlavu, by mal uľahčiť prácu s technikou.

 

Ak dáte počítaču robotický krk, odstránite klávesnicu a myš, vytvoríte počítač, ktorý nevyžaduje plnú pozornosť človeka. Zariadenie na prehrávanie hudby a hry predstavili odborníci minulý týždeň na konferencii Lift v Ženeve.

Bežné počítače sú podľa Fredericka Kaplana zo Swiss Federal Institutes príliš náročné – človek musí sedieť, aby s nimi mohol spolupracovať, plne sa koncentrovať a používať obe ruky.

„Osobné počítače sa začínajú používať pri rôznych spoločenských udalostiach, kde je pozícia v sede neprirodzená,“ povedal Kaplan. Napríklad pri prehrávaní hudby na zábave alebo používaní počítača pri varení jedla je tradičné rozhranie myši a klávesnice nepraktické.

Kaplan tvrdí, že jeho počítač QB1 navrhnutý a vytvorený v spolupráci s dizajnérom Martinom d'Espositom je menej rušivý.

QB1 má obrazovku ale chýba mu fyzický interfejs ako klávesnica alebo myš. Obrazovka je pripojená na motorizovaný robotický „krk“, ktorý otáča monitor ku každému v blízkosti ako keď chce s vami osoba nadviazať očný kontakt.

Používatelia môžu na interakciu s počítačom len pomocou rúk a gest, ktoré zachytáva kamera citlivá na pohyb zabudovaná do obrazovky. Gestá sa objavujú na obrazovke, ktorá slúži ako digitálne zrkadlo, používateľ tak môže sledovať, čo svojim pohybom dosahuje.

V obrazovke je tiež mnižstvo LED diód, ktoré osvetľujú miestnosť infračerveným svetlom používaným kamerou na určenie hĺbky a štruktúry trojrozmerných obrazov.

To počítaču dovoľuje meniť veľkosť textu a iných informácií na obrazovke v závislosti od vzdialenosti používateľa.

Minulý rok umiestnili prvý prototyp počítača – Wizkid – v Múzeu moderného umenia v New Yorku. Reakcie návštevníkov pomohli návrhárom vylepšiť koncept a vytvoriť QB1.

„V múzeu prototyp niektorých zaujal na malú chvíľu, iní boli nadšený týmto spôsobom interakcie,“ povedal Kaplan. Pár vedcov zjednodušil rozhranie znížením množstva spôsobov, ktorými je možné počítač ovládať. „V Ženeve je teraz vidieť rozdiel.“

Prototyp počítača QB1 bude vo svojich domácnostiach v blízkej dobe testovať niekoľko dobrovoľníkov. „Pokusy v reálnych podmienkach sú podmienkou uvedenia zariadenia na trh,“ povedal Kaplan. „Chceli by sme zaujať rozličné skupiny používateľov z rôznych krajín a kultúrnych prostredí.“

originál článku