Tancujúce čierne diery

5.3.2009 21:57:53 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2348x

Vedci videli dôkaz existencie páru čiernych dier, ktoré okolo seba obiehajú v jednej galaxii.

 

Kým tieto „binárne systémy“ odborníci predpovedali už v minulosti, doteraz sa ich nepodarilo dlhodobejšie pozorovať.

Nový pár čiernych dier tancuje okolo seba výrazne bližšie než pôvodný najlepší kandidát na binárny systém. Práca publikovaná v časopise Nature sleduje líniu teórie rastu galaxií, ktoré majú vo svojom strede čiernu dieru. Podľa tejto teórie by v prípade, že sa galaxie nachádzajú blízko seba, mali ich čierne diery okolo seba obiehať. Dôkaz doteraz neexistoval.

Keď padá hmota do čiernych dier, emituje svetlo charakteristickej farby, ktoré poskytuje informáciu o smere, v ktorom sa čierna diera pohybuje.

Vedci predpokladali, že binárny systém čiernych dier bude vyžarovať dva svetelné lúče rôznej farby, pretože galaxie okolo seba obiehajú.

Todd Boroson a Tod Lauer z Národného optického observatória skúmali 17 500 vzoriek spektra s projektu Sloan Digital Sky Survey a objavili jeden takýto pár prichádzajúci zo vzdialeného kvazaru. Vedci odhadujú, že dva svetelné zdroje pochádzajú z čiernych dier, ktoré sú 20 miliónov- až miliardukrát ťažšie než Slnko.

Čierne diery sú vzdialené podľa odhadov menej ako tretinu svetelného roku. Pár okolo seba obehne raz za 100 rokov. Pretože sa pohybujú vzhľadom k Zemi aj k sebe navzájom, pozorovania v najbližších rokoch by existenciu páru mohli potvrdiť.

originál článku