ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Časti Amazonského pralesa blízko k bodu zlomu

9.3.2009 17:38:50 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2475x

Mato Grosso, najohrozenejšia oblasť amazonského dažďového pralesa, sa blíži k bodu zlomu a čoskoro sa z nej môže stať suchá a neúrodná savana.

 

Monica Sennaová a kolegovia z brazílskej Federal University of Viçosa použili počítačový model na simulovanie obnovy amazonského pralesa pri určitom množstve odlesňovania. Simulácie zahŕňali prípady od totálneho odstránenia lesa po odstránenie pätiny stromov.

Predchádzajúce výskumy ukázali, že stínanie stromov má na obnovu lesa dvojnásobný vplyv. Menej stromov znamená menej dažďa - pretože oblaky vznikajú nad vlhkými stromami. Vedie to tiež k horšej kvalite pôdy, pretože väčšina živín v nej pochádza z hnijúcej vegetácie. Odstránením lesa odstránite živiny.

Tieto podmienky sťažujú stromom návrat a môžu zmeniť tropický prales na inú krajinu, napríklad sezónny les alebo dokonca na suchú savanu. Sennaová a jej kolegovia potvrdili, že menej stromov zníži ročné zrážky. Pri 20%-nom odlesnení sa zrážky v zalesnenom území znížia denne o 0,5 mm. Pri väčšom odlesnení boli straty zrážok ešte citeľnejšie. Po 50 rokoch sa v simuláciách vždy zrážky upravili, les sa však do pôvodného stavu nikdy nevrátil

V simuláciách vedci uvažovali, že odlesnenie neprestane, ale bude stále pokračovať. Cieľom výskumu bolo zistiť, čí existuje kritická hranica, za ktorou sa už les nedokáže obnoviť. Keď do svojich modelov vedci zahrnuli aj stratu kvality pôdy, zmeny boli ešte výraznejšie.

Oblasť Mato Grosso na juhu Amazonského pralesa, ktorá je dvakrát väčšia než Kalifornia by podľahla nevratným zmenám aj pri relatívne malom poklese zalesnených oblastí. Asi 17% regiónu je už odlesnených. Pri 20% plochy bez lesa by bolo odlesnenie podľa simulácií na ďalších 50 rokov nevratné.

Sennaovej simulácie by ale mohli byť optimistické. Jej modelovanie neuvažovalo klimatické zmeny, ktoré by mohlo oblasť Amazonské pralesa postaviť do pozície ohrozenia požiarmi.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,10
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.