Podnikateľom roka 2008 Slovenskej republiky sa stal Peter Zálešák, generálny riaditeľ spoločnosti NAY a.s.

9.3.2009 17:43:49 | Q
| Počet zobrazení: 1112x

Podnikateľom roka 2008 Slovenskej republiky sa stal Peter Zálešák, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva spoločnosti NAY a.s. Prestížne ocenenie si na slávnostnom ceremoniáli v bratislavskej Redute prevzal z rúk prezidenta Slovenskej republiky Ivana Gašparoviča a vedúceho partnera Ernst & Young Stana Jakubeka, vyhlasovateľa súťaže. Titul Podnikateľ roka 2008 v oblasti inovácií získal Ján Lunter, spoluzakladateľ spoločnosti Innovatrics, s.r.o. a držiteľom titulu Začínajúci podnikateľ roka 2008 sa stal Ladislav Gažo zo spoločnosti Seges s.r.o.

 

„Za úspechom spoločnosti NAY stoja predovšetkým spokojní a verní zákazníci, dobrý manažment, kvalitná marketingová stratégia, profesionálna práca zamestnancov a neustále investície do modernizácie a výstavby nových predajní. Získanie titulu Podnikateľ roka 2008 je pre mňa nesmiernou poctou a verím, že sa pozitívne prejaví vo vzťahoch so zákazníkmi, na rozvoji a ďalšej expanzii spoločnosti nielen na Slovensku, ale aj za jeho hranicami,“ hovorí Peter Zálešák, držiteľ titulu Podnikateľ roka 2008 Slovenskej republiky.

Miroslav Trnovský, predseda poroty a víťaz druhého ročníka súťaže Podnikateľ roka 2007, rozhodnutie poroty komentuje nasledovne: „Porota hodnotila predovšetkým charakter podnikateľa a podnikateľského ducha, ktorý dáva podnikateľom odvahu napĺňať svoju víziu a ciele zamerané na ďalší rozvoj našej spoločnosti a jeho podniku. Veľkosť firmy je sprievodným znakom doby podnikania a úspechov podnikateľa. V určitom bode hodnota podnikania sa mení na službu zamestnancom firmy a celej spoločnosti. Víťaz Peter Zálešák a spoločnosť NAY, ako i ďalší finalisti sú toho príkladom.

„Podnikatelia významne ovplyvňujú hospodárske prostredie a sú nositeľmi pokroku všade na svete. Dúfame, že prostredníctvom súťaže podporíme ďalší rozvoj podnikania na Slovensku. Veríme, že víťazstvo zvýši ocenenému podnikateľovi a jeho firme renomé a že bude inšpiráciou pre tých, ktorí majú talent a vlastnú víziu, aby nabrali odvahu a začali podnikať,“ hovorí Stan Jakubek, vedúci partner Ernst & Young Slovenskej republiky.

Peter Zálešák ukončil v roku 1988 skončil Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave. Už počas štúdia v roku 1987 začal podnikať v oblasti videoštúdia a predaja elektroniky formou objednávkovej služby. O dva roky neskôr vstúpil na trh, keď založil so spoločníkom Jánom Tomášom a zahraničnými investormi spoločnosť Nay a.s, ktorá začala svoje pôsobenie ako dovozca a distribútor najväčších značiek spotrebnej elektroniky. V roku 1998 spoločnosť prešla na koncept moderných veľkoplošných predajní. Spoločnosť Nay a.s. je pod značkou NAY Elektrodom najznámejším a najväčším predajcom spotrebnej elektroniky na Slovensku, so širokým portfóliom produktov čiernej, bielej a počítačovej techniky od najrenomovanejších svetových značiek, spolu s rozsiahlou ponukou moderných a funkčných služieb. V súčasnosti má 24 predajní v 22 mestách po celom Slovensku a 2 predajne v Českej republike, pričom každý rok pribúdajú ďalšie. O spokojnosť zákazníkov sa stará 1 150 zamestnancov spoločnosti, ktorí sú vďaka pravidelným školeniam špecialistami vo svojom odbore.počítačovej techniky od najrenomovanejších svetových značiek, spolu s rozsiahlou ponukou moderných a funkčných služieb. V súčasnosti má 24 predajní v 22 mestách po celom Slovensku a 2 predajne v Českej republike, pričom každý rok pribúdajú ďalšie. O spokojnosť zákazníkov sa stará 1 150 zamestnancov spoločnosti, ktorí sú vďaka pravidelným školeniam špecialistami vo svojom odbore.


Finalistami súťaže Podnikateľ roka 2008 sa okrem víťaza stali:

Peter Pochaba, ABC KLÍMA, s.r.o.
Milan Dubec, Azet.sk, a.s.
Vladimír Lukáč, ETOP-TRADING, a.s.
Miroslav Kunsch, IPESOFT spol. s r.o.
Tomislav Jurik, UNIPHARMA PRIEVIDZA – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť

Víťazom kategórie Podnikateľ roka 2008 v oblasti inovácií, ktorá bola vyhlásená
po druhýkrát, sa stal Ján Lunter, spoluzakladateľ spoločnosti Innovatrics, s.r.o. Pre stredoeurópsky trh vyvinula firma Innovatrics produkt Fingera – evidenčný systém na báze rozpoznávania odtlačkov prstov. Jej dochádzkové terminály v súčasnosti používa až niekoľko sto firiem. Ďalšou oblasťou pôsobenia sú vládne projekty, ako napríklad projekt biometrických cestovných pasov v Ghane alebo zabezpečenie volieb v Mozambiku (registrácia pred voľbami pomocou odtlačkov prstov), vodičských preukazov v Malawi či dôchodkov v Etiópii.
„Podnikanie je pre mňa hobby. O to viac sa teším a nesmierne si vážim, že naša práca uľahčuje ľuďom život alebo im umožňuje získať identitu, ako napríklad v Afrike. Viem, že naše podnikanie je zmysluplné, a toto ocenenie je toho dôkazom,“ dodáva Ján Lunter.

Víťazom v kategórii Začínajúci podnikateľ roka 2008, určenej pre podnikateľov, ktorých firmy sú mladšie ako 5 rokov, sa stal Ladislav Gažo, spoluzakladateľ spoločnosti Seges s.r.o. Spoločnosť je dodávateľom komplexných softvérových systémov na mieru a poskytovateľom internetových riešení a desktopových aplikácií. „Nedávame si jednoduché ciele. Za každým riešením je vidno kvalitne odvedenú prácu a odbornú zdatnosť. Naša zručnosť priniesla zákazníkom zoptimalizovanie obchodných procesov. Využitie modernej technológie a skúseností v prospech výsledného riešenia nám zaručili atraktívnosť a celkovú spokojnosť. Nesmierne si vážim toto ocenenie a verím, že bude pre náš tím ďalšou inšpiráciou na zlepšenie,“ hovorí Ladislav Gažo.

Porota sa rozhodla udeliť aj Špeciálne ocenenie, ktoré získal Tomislav Jurik zo spoločnosti UNIPHARMA PRIEVIDZA – 1. slovenská lekárnická akciová spoločnosť.