ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prečo je pre vznik spomienok potrebný spánok

9.3.2009 18:06:32 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1838x

Ak ste sa niekedy vadili s vašou mamou, ktorá vás posielala spať pred skúškou, dlhujete jej ospravedlnenie, pretože sa ukázalo, že mala pravdu. Vedci teraz začínajú chápať, prečo je to tak. Marcos Frank a Sara Antová z Pennsylvánskej univerzity popísali prvýkrát bunkové zmeny počas spánku, ktoré spôsobujú vznik spomienok a zapamätávanie.

 

„Je to prvý skutočný priamy pohľad na to, ako mozog na úrovni buniek mení silu svojich prepojení počas spánku,“ povedal Frank. Zistenia podľa Franka odhalili, že mozog počas spánku je podstatne odlišný od mozgu v bdelom stave. „Zistili sme, že biochemické zmeny v bunkách neprebiehajú pri bdelom stave zvierat. Keď zviera zaspí, je to akoby ste prepli spínač a v jednom okamihu sa všetko zmení tak, že sa môžu diať synaptické zmeny, ktoré sú základom pre formovanie spomienky. Je to veľmi pozoruhodné,“ povedal.

Tím vedcov použil experimentálny model plastičnosti mozgovej kôry - preskupenie nervových spojení ako odozvu na životné skúsenosti. „Je to podľa nás základ mechanizmu pamäte. Je to vytváranie a zánik prepojení medzi neurónmi,“ povedal Frank.

V prípade experimentu využil Frank so svojimi kolegami skúsenosť vizuálnej stimulácie. Zvieratám, ktoré boli ešte dostatočne malé na to, aby sa v ich mozgu mohli vytvárať prepojenia na základe vizuálnych stimulov, vedci zakryli jedno oko. Potom porovnali elektrofyziologické a molekulárne zmeny so zvieratami, ktoré videli normálne. Niektoré zvieratá skúmali hneď po stimule, kým iným ešte pred pozorovaním dopriali spánok.

Z predchádzajúcej práca Frankovi kolegovia vedeli, že spánok spôsobuje silnú reorganizáciu v mozgovej kôre zodpovednej za vizuálne vnemy u zvierat so zakrytým okom v porovnaní s tými, ktoré nemohli spať. Teraz vedia, prečo.

Objavuje sa molekulárne vysvetlenie. Kľúčovým aspektom v procese je molekula nazývaná N-metyl D-aspartát receptor (NMDAR), ktorá funguje ako kombinácia odpočúvacieho zariadenia a vrátnika. Prijíma mimobunkové signály vo forme glutamátu a reguluje tok iónov vápnika do bunky.

Ak dostane mozog pokyn na reorganizáciu neurónových sietí v stave bdelosti (napríklad obmedzením zraku) aktivujú sa vnútrobunkové a medzibunkové komunikačné cesty a počas spánku sa prejavia skupiny enzýmov, ktoré reorganizujú neuróny.

Na začiatku procesu musí po excitácii neurónu NMDAR otvoriť svoj iónový kanál. Iónový kanál, ktorý as otvorí pri naviazaní glutamátu na receptor, dovoľuje vápniku dostať sa do bunky. Vápnik ako vnútrobunková signálna molekula riadi aktivitu enzýmov v bunke.

Výsledkom tohto procesu je posilnenie niektorých nervových prepojení, čo sa deje len počas spánku.

Na naše prekvapenie sme zistili, že enzýmy sa v stave bdelosti nikdy neaktivovali,“ povedal Frank. „Vždy, keď zviera zaspalo, zaznamenali sme spustenie tohto mechanizmu.“ Inhibícia týchto enzýmov v spiacom mozgu navyše zabránila bežnej reorganizácii mozgovej kôry.

Frank pripomína, že táto štúdia neskúmala obnovenie spomienok. Napríklad zvieratá si nemuseli pamätať umiestnenie ich misky s jedlom. „Myslíme si, že mechanizmus stojí za vznikom spomienok.“ A nielen spomienok, rovnaký mechanizmus môže fungovať pri všetkých procesoch neurologickej tvárnosti.

Výskum by mohol otvoriť cestu pochopeniu, na molekulárnej úrovni, prečo ľudia potrebujú spánok a prečo ich tak ovplyvní jeho nedostatok. Môže tiež viesť k novým liečebným metódam, ktoré budú kompenzovať nedostatok spánku nahradením molekulárnych dejov, ktoré počas spánku prebiehajú.

Výskum tiež môže viesť k hlbšiemu pochopeniu ľudskej pamäte. Záhadou stále ostáva, kde a ako si ľudia uchovávajú dlhodobé spomienky. „Nevieme, či sú zmeny v prepojeniach mozgovej kôry kľúčom k záhade. Pochopením mechanizmov u zvierat sa však môžeme priblížiť k ich pochopeniu u ľudí.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,54
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.