ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Stopovanie odhalilo cesty spevavcov

9.3.2009 18:13:47 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1825x

Vedci tvrdia, že sa im podarilo prvýkrát vystopovať migračné trasy dvoch druhov spevavých vtákov.

 

Vedci pripevnili štítky na lesné drozdy a belorítky na severovýchode USA pred tým, ako sa vtáky vydali na cestu do strednej a južnej Ameriky.

Údaje zo stopovacích zariadení ukázali, že vtákom cesta na juh trvala oveľa dlhšie než ich návrat po skončení zimných mesiacov.

„Nikdy predtým človek nedokázal sledovať celú cestu migrácia spevavcov,“ povedala Bridget Stutchburyová z Yorkskej univerzity v Kanade. Povedala, že väčšina spevavcov je príliš malá na to, aby sa dali sledovať satelitom, preto museli vedci na každého jedinca umiestniť miniatúrne geolokačné zariadenie.

S pomocou údajov z geolokačných prístrojov vedci vypočítali, že jarná migrácia vtákov bola viac ako šesťkrát rýchlejšia než ich jesenná cesta. Jedna z označených belorítok letela na svoje zimovisko 43 dní, kým naspäť dokázala priletieť za 13 dní.

„Skutočne nás šokovala rýchlosť návratu vtákov,“ povedala Stutchburyová. „Vždy sme si mysleli, že vtáky musia odlietať zo zimovísk skôr.“

Jedným z dôvodov, prečo bol medzi jednotlivými cestami taký rozdiel, je, že vtáky počas cesty na juh robia pomerne dlhé prestávky.

Belorítky napríklad strávili štyri týždne na polostrove Yucatán v Mexiku pred tým, ako pokračovali do Brazílie, kým drozdy odpočívali pre preletom Mexického zálivu na juhovýchode USA.

Údaje tiež ukázali, že vtáky za deň preletia väčšiu vzdialenosť, než sa predpokladalo. Vedci vypočítali, že vtáky môžu preletieť aj viac než 500 km denne.

V rámci projektu označili 14 drozdov (Hylocichla mustelina) a 20 belorítok (Progne subis) počas obdobia párenie v roku 2007 na severe Pennsylvánie. Nasledujúce leto vedci získali geolokátory z piatich drozdov a dvoch belorítok.

Získané svetlocitlivé zariadenia zaznamenávali každý deň čas východu a západu slnka, čo dovolilo vedcom určiť zemepisnú polohu vtákov.

Stutchburyová povedala, že projekt by nebolo možné uskutočniť bez britských zariadení na prieskum Anterktídy. „Pôvodne neboli určené na sledovanie vtákov, ale keď som túto technológiu uvidela, vedela som, že to bude možné,“ povedala.

Dodala tiež, že stopovacia technológia má úlohu pri predpovedaní vplyvu straty prirodzeného prostredia a klimatických zmien na spevavce.

„Doteraz sme mali zviazané ruky, pretože sme nevedeli, kam vtáky odlietajú. Len zmizli a na jar sa znova objavili. Je úžasné, že môžeme sledovať ich cestu,“ zakončila Stutchburyová.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 3,64
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.