ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Malé rádiá analyzujú pohyb lyžiara

11.3.2009 20:43:38 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1914x

Lyžiar prejde všetkými bránkami obrovského slalomu do cieľa. Opäť je sklamanie veľké - šiel príliš pomaly. Ako to? Doteraz tréneri a športovci analyzovali video, aby odhalili slabosti v technike.

 

„Analýza sa zakladala skôr na inštinkte, ako na konkrétnych nameraných hodnotách,“ povedal Klaus Richter z Frauenhoferovho inštitútu automatizácie a riadenia výroby v Magdeburgu.

V budúcnosti budú trénerov pri práci podporovať transpondéry - rádiové vysielače a prijímače. Môžu sa pripnúť na lyže športovca a vysielať rádiové vlny do všetkých smerov pomocou malých antén tisíckrát za sekundu. Antény sú umiestnené na oboch koncoch lyží. Prijímacie stanice umiestnené pozdĺž svahu v pravidelných intervaloch zachytávajú signál a analyzujú čas, ktorý signál potrebuje na prekonanie vzdialenosti medzi anténou a prijímačom, čím zistia pozíciu antény s presnosťou tri centimetre.

Technológia, ktorá to zabezpečuje, sa nazýva identifikácia rádiovou frekvenciou alebo RFID. Počítač vypočíta pozíciu lyží každú milisekundu a na monitore zobrazí presnú stopu lyže. „Tréner zistí, či boli obe lyže rovno,“ povedal Richter, „či lyžiara v zákrute vynieslo zo stopy a či oblúky dostatočne reže.“ Rezanie oblúkov zahŕňa pohyby lyžiara na hrane lyží.

Systém vyvinula rakúska firma Abatec. Spolu z kolegami z Magdeburskej univerzity testujú vedci z Frauenhoferovho inštitútu jej systematickú implementáciu v športe. Riešia problémy, ako upevniť antény na lyže, aby držali počas tréningu, ale dali sa odopnúť podľa potreby, alebo ako vyhodnotiť rádiový signál zrozumiteľne pre trénera.

Ďalším problémom môže byť, že mnohé lyže majú v sebe kovové vrstvy rôznej hrúbky, ktoré posúvajú frekvenciu vysielača. Na základe dizajnu lyží vysielajú vysielače na iných frekvenciách a prijímače ich nedokážu zachytiť.

Riešením je prídavný kovový plátok pod anténou, ktorý mení signál tak výrazne a očakávane, že malé rozdiely sú bezvýznamné. Antény vysielajú vždy s rovnakou frekvenciou.

Prvé testy systému v hale dopadli dobre. Je teda pripravený na reálne používanie v ostrej príprave.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,42
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.