Ľudia vedeli liečiť skorbut skôr ako lekári

12.3.2009 13:19:15 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1961x

Pani Ebot Mitchellová napísala v roku 1707 mnoho rád do domácnosti a medzi inými tam bol aj návod na liečbu skorbutu. Recept tvoria extrakty z rastlín, pomarančová šťava, biele víno alebo pivo. Objavil sa skôr ako oficiálna lekárska liečba navrhovaná britským námorným chirurgom Jamesom Lindom na konci 40. rokov 18. storočia. Tento recept však začali britskí námorníci využívať až na konci storočia. Knihu pani Mtchellovej objavili v mestečku Hasfield vo Veľkej Británii a na dražbe by za ňu mohli podľa odhadov utŕžiť približne 600 libier.

 

Skorbut je choroba, ktorá je výsledkom nedostatku vitamínu C. Egypťania jej symptómy zaznamenali už v roku 1550 p.n.l.. James Lind, britský námorný chirurg, začal skorbut skúmať po katastrofickej ceste Georga Ansona na začiatku 40. rokov 18. storočia, z ktorej sa vrátilo len 145 z 1100 námorníkov. Lind zistil, že na liečbu je vhodná citrónová šťava. Jeho odporúčania prijalo britské námorníctvo až na konci 18. storočia.

Podľa prof. Kumaravela Rajakumara z Pittsburgskej univerzity došlo napriek poklesu ochorení u námorníkov v 19. storočí k výraznému nárastu úmrtí na skorbut medzi obyčajným obyvateľstvom. Príčinou bol vždy nedostatok vitamínu C (kyseliny askorbovej) v strave.

Detský skorbut objavil v roku 1650 Francis Glisson ako vedľajší jav rachitídy detí. Jeho objavy však ostali neznáme ďalších 200 rokov. Na konci 19. storočia objavili znovu detský skorbut v Británii a Spojených štátoch a pripísali ho zohrievaniu mlieka a spracovávaniu potravín s nedostatkom vitamínu C.

Dnes sa skorbut objavuje už len ojedinele v rozvojových krajinách. Nárast jeho výskytu zaznamenali utečenecké tábory, kde niekedy dosahoval až hranicu epidémie. Skorbut často končí tragickou smrťou náhlym zlyhaním srdca.

Podľa odborníka na rukopisy bol Mtchellovej recept na liečbu a prevenciu skorbutu presný s výnimkou použitia piva a vína. Bola to rozhodne veľmi múdra žena.

originál článku