ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prvý ročník Local Engineering Competition bol úspešný

17.3.2009 12:45:47 | Q
Marek Kollár, BEST | Počet zobrazení: 4304x

5. marca sa uskutočnila v priestoroch Strojníckej fakulty Slovenskej technickej univerzity v Bratislave prvýkrát súťaž Local Engineering Competition (LEC) organizovaná BESTom Bratislava. Ako už názov napovedá, ide o súťaž inžinierov, čiže všetkých študentov Slovenskej technickej univerzity.

 

Cieľom LEC je vytvoriť priestor pre inžinierov, aby si mohli v praxi overiť svoje vedomosti a zručnosti. Súťažné tímy sú zložené zo štyroch študentov a na vypracovanie zadania majú obmedzený čas. Cieľom súťaže je zhotoviť funkčný prototyp určitého zariadenia. Úloha je sťažená obmedzeným množstvom materiálu, ktorý môže tím použiť.

Tento rok mal LEC premiéru, preto sme všetci očakávali, ako to dopadne. Súťaž sa začala krátkym príhovorom a prezentáciou hlavného partnera. Po začatí súťaže a zverejnení zadania sa všetko mohlo naplno rozbehnúť. Úlohou bolo postaviť zariadenie, ktoré zdvihne predmet a prenesie ho na iné miesto, čiže postaviť akýsi žeriav.

Tímy sa s elánom vrhli do práce a už po chvíľke boli na stole prvé náčrty riešení. Každý z nich bol originálny a bolo len otázkou šikovnosti jednotlivých členov tímu, ako sa im ho podarí zrealizovať.

Po troch hodinách práce nasledovala povinná obedňajšia prestávka, pri ktorej si všetci oddýchli a doplnili energiu. Ako čas pribúdal a súťaž sa blížila ku koncu, jednotlivé modely dostávali reálnejšiu podobu. Niektoré riešenia boli vskutku originálne a na prvý pohľad sa ani z ďaleka nepodobali na žeriav. Odbitím šestnástej hodiny boli všetky tímy hotové.

Nasledovala najzaujímavejšia časť dňa - prezentácia. Každý tím dostal priestor na prezentáciu a porote ukázal, že jeho riešenie je to najlepšie. Niektorým to išlo lepšie, niektorým horšie. Hlavné však bolo, že všetci ukázali schopnosť využiť svoje vedomosti nadobudnuté v škole.

Tak ako vždy, všetko sa skončilo vyhodnotením. Najlepšie tímy získali vecné ceny (napríklad, ročné predplatné Quarku dostali Michal Kuročka z Michaloviec a Michal Strapina z Trenčína ) a víťazi Michal Dobiáš, Pavol Zachar, Igor Kudláč navyše budú reprezentovať našu univerzitu na regionálnom kole vo Viedni.

Zorganizovať takúto súťaž nebolo vôbec ľahké, a preto naše poďakovanie patrí partnerským firmám Emerson a Schneider Electric, Strojníckej fakulte STU za poskytnutie priestoru a tiež všetkým účastníkom a organizátorom tohto podujatia. Všetci sa tešíme na ďalší ročník LEC. Určite prinesie množstvo nových nápadov a unikátnych riešení.

picture
picture
 
picture
 
 

Autor textu: Ján Perháč
Foto: Ján Mazanec

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,85
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.