ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Bezpečná virtuálna anestézia

19.3.2009 16:18:57 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 764x

Chirurgovia sa môžu vďaka novému tréningovému zariadeniu naučiť techniku spinálnej anestézie bez cvičenia na skutočných pacientoch.

 

Zariadenie využíva počítačovú grafiku a virtuálnu ihlu, pomocou ktorých realisticky vytvára kontakt s chrbticou. Vyvinuli ho na Limerickej univerzite v Írsku.

V minulosti bola táto technika anestézie veľmi nebezpečná a chirurgovia museli dávať pri učení veľký pozor, aby nepoškodili chrbticu pacienta. Podľa vedcov je nový objav obrovským prielomom v oblasti vyučovania spinálnej anestézie a mohol by sa do troch rokov rozšíriť do nemocníc.

Stavce človeka sú chránené 2,5-cm hrubou vrstvou gélovej látky. Bezpečný vpich do chrbtice je veľmi náročný, chirurgovia riskujú jej zničenie ako aj poškodenie ciev, ktoré ju zásobujú krvou.

Nový simulátor využíva znalosti z oblasti haptických nástrojov. Existujú totiž technológie, ktoré dokážu v skutočnej chirurgii presne nahradiť dotyk a pocit. Doktor Mikeal Fernstrom povedal, že projekt má neskutočný potenciál. Prichádza v čase rastúcich obáv o bezpečnosť pacientov a legislatívy EÚ obmedzujúcej pracovné hodiny v nemocniciach. Niektorých pacientov navyše nemožno takto uspať pretože sa boja pooperačných komplikácií.

Erik Livquist tvrdí: „V minulosti sa hodnotenie práce doktorov pri výučbe hodnotilo veľmi subjektívne. Náš nástroj ponúka objektívne skúšanie študentov.“

Haptický simulátor imituje napnutie kože, ktoré cíti doktor pri vpichnutí ihly. Ak sa vpich nepodarí správne, učiaci sa dostane okamžitú zvukovú a obrazovú spätnú väzbu.

Vývojári pri návrhu veľmi podrobne skúmali reakcie chirurgov na odozvy prístroja, aby boli navodené pocity čo najreálnejšie. Výsledok poskytuje dokonalú vizuálnu spätnú väzbu a možnosť prezrieť si trojrozmernú mapu oblasti pri umiestňovaní ihly.

Správne umiestnenie ihly signalizuje pocit tekutiny kvapkajúcej z ihly, čo sa v skutočnosti deje aj pri reálnom postupe.

Už o niekoľko týždňov začnú prístroj testovať v Írsku a v Nemecku.

picture
 

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,68
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.