Čo je to exoskeleton?

20.3.2009 11:30:48 | * q
| Počet zobrazení: 2986x

Odpovedá Peter Kmeťo, redaktor PC Revue

 

Iste ste už aspoň raz videli sci-fi film alebo hrali počítačovú hru, v ktorej mala hlavná postava vďaka svojmu špeciálnemu odevu nadľudské schopnosti a disponovala ďalšími funkciami nedosiahnuteľnými pre bežné ľudské telo. Toto zariadenie sa vo všeobecnosti nazýva exoskeleton a už teraz existuje niekoľko jeho funkčných prototypov. Ráta sa s jeho využitím v zdravotníctve, kde poslúži postihnutým ľuďom, cez pracovné nasadenie pri dvíhaní ťažkých bremien až po použitie vo vojnových konfliktoch, kde by mal výrazne zvýšiť všetky fyzické schopnosti vojaka.
Funkčný princíp exoskeletonu sa zakladá na presnom kopírovaní pohybov ľudských končatín a svalov a ich prenášaní na externú pohybovú sústavu. Existuje niekoľko technologických princípov, ktoré možno pri konštrukcii využiť. Prvým a konštrukčne jednoduchším je inštalácia tlakových snímačov do jednotlivých končatín exoskeletonu. Tento spôsob je však vhodný skôr pre civilné nasadenie. Druhým spôsobom je inštalácia snímačov schopných rozoznávať pohybovú aktivitu svalov na základe snímania elektrických impulzov nervovej sústavy. Modely postavené na tejto technológii sú vhodné na bežné nasadenie, napríklad ako pomôcky postihnutým ľuďom. Ich značnou nevýhodou je však cenová náročnosť, keďže vyžaduje výkonný výpočtový systém integrovaný priamo v zariadení, prípadne inteligentné snímače, ktorých cena je ešte vyššia. Tretím, dnes len teoretickým spôsobom, je prepojenie centrálnej riadiacej jednotky priamo s malým mozgom a snímanie mozgovej aktivity, na základe ktorej sa následne koordinuje pohyb exoskeletonu a používateľa. Ide o takzvané BCI implantáty, ktoré sú zatiaľ tiež len v štádiu výskumu.

Najznámejším výskumom zameraným na použitie v armáde je BLEEX. Ide o doplnkový pohybový systém určený na zvýšenie nosnosti jedinca. Experimentálny model používa dvojicu robotických nôh, ktoré kopírujú aktuálnu aktivitu nôh a na základe tej sa ovládajú. Okrem toho sa veľmi ľahko demontuje, takže ak sa mu akumulátor vybije, nie je problém nepotrebnú záťaž odstrániť. Tento model je vhodný nielen pre armádu, ale aj na nasadenie pri likvidácii lesných požiarov a katastrofických situácií, všade tam, kde je nevyhnutné zvýšiť fyzické atribúty jedinca. Pohybové možnosti sú zatiaľ vzhľadom na ľudské schopnosti mierne obmedzené. Používateľ je schopný ísť vpred, vzad, robiť úkroky a jemnejšie manévre.

Pomerne známym je japonský projekt HAL 5, určený najmä na civilné nasadenie. Tento exoskeleton pracuje na princípe snímania elektrických impulzov v svaloch jedinca. Dočkal sa už komerčnej verzie, zatiaľ je však k dispozícii len v Japonsku. Jeho príliš vysoká cena sa pohybuje na úrovni 60 000 dolárov, teda 41 700 euro (1 265 000 Sk). Zaujímavosťou tohto modelu je, že pracuje na princípe percentuálneho zvýšenia fyzickej sily jednotlivca, teda čím ste silnejší, tým väčší bude efekt pri používaní tohto modelu.

Predošlé projekty sú zatiaľ len prototypy, ktorých nasadenie je otázkou budúcnosti, avšak existuje už model, ktorý vyvinuli pre potreby americkej armády a dostal označenie Sarco`s XOS. Ten je určený na reálne nasadenie, napríklad pri nabíjaní rakiet na podvozok lietadla či odstraňovaní zábran a barikád. Technický princíp tohto riešenia je založený na kopírovaní pohybu ľudských svalov a ukazuje, do akej miery je táto technológia v praxi použiteľná. Presné informácie o tom, aký typ technológií sa použil a kedy sa dočká nasadenia, sú tajné. Veľmi jednoducho sa s ním pracuje, zvláda prechod cez prekážky ako schody, má jemnú motoriku v podobe stepovania na mieste či behu a zohýbania sa. Keďže v tomto prípade máme informácií pomenej, celkový funkčný princíp je zatiaľ skôr na predstavivosti čitateľa.

Exoskeleton pomáha jednotlivcovi zvýšiť svoje fyzické schopnosti. Zatiaľ však neprináša nič, čo by výrazne zvýšilo bojaschopnosť armády ako celku. Už v minulosti sa ukázalo, že výhodou vo vojnových konfliktoch je skôr flexibilita, nezávislosť od zdrojov a mobilita. Exoskeleton by sa dal prirovnať k časti novodobého brnenia, teda môžeme predpokladať, že sa v budúcnosti objavia modely, ktoré budú okrem pohybového aparátu disponovať aj pancierovaním a ďalšími doplnkami. Vhodné nasadenie je napríklad pri operáciách v urbanizovaných oblastiach, kde je vojak neustále vystavený hrozbe ostreľovania, prípadne výbuchu míny a podobne. V civilnom sektore ide o revolučné riešenie, ktoré značne uľahčí napríklad práce v stavebníctve, pri prenášaní bremien alebo záchranných prácach. Pre reálne nasadenie však treba ešte vyriešiť niekoľko kľúčových aspektov, najmä zdroj napájania, dobu prevádzky a cenovú náročnosť, avšak v budúcnosti bude mať zariadenie tohto typu veľa spôsobov použitia.