Dokážu roboty usudzovať ako vedci?

31.3.2009 18:37:28 | Q
Science | Počet zobrazení: 2254x

Roboty by mohli určitým spôsobom nahradiť vedcov v laboratóriách. To je záver dvoch príspevkov v najnovšom čísle časopisu Science, ktoré predstavujú roboty spolupracujúce so živými vedcami na rozdiel od ich nahradenia.

 

Ross King a jeho kolegovia vytvorili robota nazvaného ADAM, ktorý nielen že vykonáva experimenty s metabolizmom kvasiniek s takmer nulovým zásahom človeka, ale výsledky aj hodnotí a plánuje ďalšie experimenty. Robot je navrhnutý tak, aby vyplnil prázdne miesta neznámych enzýmov potrebných na biochemický a bioinformatický popis metabolizmu a genetiky, pomocou ktorej je naprogramovaný. ADAM identifikoval enzýmy, ktoré podľa vedcov skutočne pôsobia pri kvasinkovom metabolizme.

Michael Schmidt a Hod Lipson použili v druhom výskume algoritmus – nepostavený na znalostiach fyziky, kinematiky a geometrie – na hľadanie matematických rovníc vysvetľujúcich správanie fyzikálnych systémov, napríklad kyvadla. Vedci totiž ešte stále úplne nerozumejú fyzikálnym zákonom reprezentovaným matematickým vzorcom.