Ľuďom rastú srdcové bunky!

2.4.2009 17:57:26 | Q
Science | Počet zobrazení: 2422x

Na dlho nezodpovedanú otázku, či sa ľuďom počas života tvoria nové srdcové bunky, alebo sa rodíme s presne stanoveným množstvom, už poznáme odpoveď

 

Olaf Bergmann a kolegovia z Karolinska Institute vo Švédsku využili výhodu rádioaktívneho znečistenia v atmosfére a zistili, že ľuďom sa v skutočnosti niektoré srdcové bunky (kardiomyocyty) s pribúdajúcim vekom obnovujú.

Odkedy stúpla hladina uhlíka 14 v atmosfére počas testovanie atómových zbraní v 50. rokoch minulého storočia, stúpol počet buniek všetkých živých organizmov obsahujúcich tento izotop. Hladina uhlíka 14 v našej DNA odvtedy pomaly klesala, preto mohli vedci použiť jeho hladinu na určenie času, v ktorom bunka vznikla.

Datovali tak srdcové bunky ľudí narodených pred aj po testovaní zbraní aby mohli určiť čas, kedy došlo v týchto bunkách k syntéze DNA. Ich výsledky naznačujú, že kardiomyocyty sa počas nášho života pomaly obnovujú s postupným klesaním od 1%-ného obnovenia vo veku 25 rokov, až po 0,45%-né obnovovanie vo veku 75 rokov. Vedci zistili, že počas života človeka sa vymení menej než 50% z týchto buniek. Toto zistenie znamená, že sa oplatí investovať do stratégií liečby, ktorá by proces obnovovania ľudských srdcových buniek podporovala.