ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Mikroorganizmus vyrába pomocou elektriny bioplyn

6.4.2009 20:31:05 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3559x

Jednobunkový organizmus, ktorý dokáže premeniť elektrinu na bioplyn by mohol pomôcť riešiť jeden z najväčších problémov obnoviteľných zdrojov energie – jej nespoľahlivosť v porovnaní so stabilnými výsledkami klasických elektrární spôsobujúcich znečistenie životného prostredia.

 

Veterná energia ne nestála, solárne články zas nefungujú v noci a počas oblačných dní. Premenlivý výkon spôsobuje veľké problémy elektrickým sieťam, ktoré sa spoliehajú na stabilnú hladinu počas dňa. Z dôvodu využívania nových zdrojov energie museli vzniknúť lepšie batérie a došlo k zmene štruktúry elektrických sietí.

Novým nápadom je „nakŕmenie“ mikroorganizmov, ktoré dokážu nadbytočnú energiu skombinovať s oxidom uhličitým a vytvoriť metán. Ten by mohli potom uskladniť a použiť v prípade potreby. Metóda je rovnako udržateľná, pretože uhlík pochádza z atmosféry a nie z dlhodobého uloženia v rope alebo uhlí.

Nová metóda sa spolieha na mikroorganizmus, ktorý na Pennsylvánskej univerzite študuje Bruce Logan. Z katódy elektrolytického článku môže organizmus odoberať elektróny a ich energiu využívať na premenu oxidu uhličitého na metán.

Loganov tím toto správanie prvýkrát spozoroval v zmiešanej kultúre mikroorganizmov, v ktorej dominoval Methanobacterium palustre – prvý pozorovateľný organizmus produkujúci metán týmto spôsobom. Takéto správanie sa v minulosti predpokladalo, doteraz ho však vedci nemali potvrdené.

Tom Curtis z univerzity v Newcastli tvrdí, že použitie mikroorganizmov miesto bežných katalyzátorov prináša výhody. „Nepotrebujeme žiadne vzácne kovy, preto je proces veľmi lacný,“ tvrdí. Z energie použitej na výrobu plynu sa po spálení metánu obnoví približne 80%, čo je pomerne veľká efektivita. „Nikdy nedostanete všetku energiu späť, ale to je problém každého uskladnenia energie,“ povedal Curtis.

Ak by použitý oxid uhličitý pochádzal z vetracích potrubí elektrární alebo, využijúc zložitejšie metódy, priamo zo vzduchu, metán by sa stal palivom nevyžadujúcim uhlík. Logan si myslí, že komerčné využitie metód je vzdialené len niekoľko rokov.

Existuje aj niekoľko podobných metód, ktoré využívajú mikroorganizmy na produkovanie vodíkových palív. Vodík však podľa vedcov zatiaľ nezapadá do bežných energetických infraštruktúr. Metán áno.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,89
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.