ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Kmeňové bunky vajíčok môžu byť revolúciou pri liečbe plodnosti

14.4.2009 15:24:57 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1319x

Dogma, že ženy sa rodia s daným počtom vajíčok, už čoskoro nemusí platiť. Vo vaječníkoch dospelých myší objavili kmeňové bunky, ktoré zrejme pomáhajú vzniku nových vajíčok a zdravého potomstva.

 

Ak by sa tieto zistenia potvrdili, bola by to revolúcia v ženskej reprodukcii, ktorá by poskytovala ženám možnosť odložiť počatie dieťaťa a nový zdroj vajíčok ženám označeným ako neplodné.

Ji Wu a jeho kolegovia z Shanghai Jiao Tong University v Číne chceli izolovať kmeňové bunky ovariálneho systému myší nazývané aj ženské kmeňové pohlavné bunky (FGSC). Najskôr hľadali bunky, ktoré produkujú vo vaječníkoch dospelej päťročnej myši bielkovinu MVH spojenú s vajíčkami. Potom identifikovali prudko sa deliace bunky a vytvorili z nich kultúru, ktorá sa ďalej rozmnožovala.

Bunky FGCS potom vložili do vaječníkov myši, ktorá bola predtým sterilizovaná pomocou chemoterapie. Krátko na to vznikli vo vaječníkoch nové vajíčka a myš porodila zdravých potomkov. Aby sa potvrdilo, že mláďatá vznikli skutočne z vložených vajíčok, Wu vložil do kmeňových buniek kód fluorescenčnej bielkoviny, ktorý sa neskôr nachádzal aj v tele niektorých mláďat.

„Vznikom živého potomstva prešli tieto bunky skúškou dokazujúcou ich prínos pre reprodukciu,“ povedala Evelyn Telferová z Edinburskej univerzity. „Je to skutočne fascinujúce.“ Predchádzajúce výskumy síce ukázali, že vaječníky a kostná dreň obsahujú bunky schopné tvoriť nové vajíčka, tieto zistenia však boli spochybnené kvôli nemožnosti oplodniť nové vajíčka.

V blízkej dobe teraz musí dôjsť k zopakovaniu pokusu v nezávislých laboratóriách, aby bolo možné Wuov výskum prijať v širšej vedeckej obci

„Biológia kmeňových buniek sa v probléme reprodukcie zasekla a potrebujeme skutočne poriadne dôkazy,“ povedal Roger Gosden z Weil Cornell Medical College v USA.

Ak sa Wuovi podarilo identifikovať FGSC bunky, otázkou ostáva, či majú podobné bunky vo svojich vaječníkoch aj ženy a akú úlohu majú tieto bunky. Wuov výskum nezistil, že produkujú bunky vajíčka aj v zdravých dospelých vaječníkoch a faktom ostáva, že s pribúdajúcim vekom počet vajíčok u myší ale aj u ľudí klesá.

„To, že tam tieto bunky sú, ešte nič neznamená,“ povedal Jonathan Tilly z Harvardz, tkorý ako prvý identifikoval vo vaječníkoch bunky podobné kmeňovým v roku 2004. „Možno tieto bunky len mlčia a preto vaječníky zlyhávajú.“

Ak by aj tieto bunky nemali úlohu v dospelosti a existovali by u ľudí, bolo by ich možné získať a vytvárať pomocou nich vajíčka pre poškodené vaječníky, či prispieť tak k téme umelého oplodnenia.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,99
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.