V celom svete stúpa hladina vzácneho osmia

23.4.2009 18:25:21 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 1940x

Darthmouthskí vedci zistili, že prítomnosť vzácneho prvku je na globálnom vzostupe. Spájajú tento nárast so spotrebou čistej platiny, primárnej zložky katalyzátorov, zariadení redukujúcich smog v dyme automobilov. Nestála forma osmia vzniká počas čistenia platiny a tiež počas bežnej prevádzky auta a globálne sa rozptyľuje do atmosféry.

 

Kým osmium sa v prírode nachádza aj v bežných podmienkach, vedcov prekvapilo, že väčšina osmia zachytená v snehu, dažďovej vode a na povrchu vodných plôch vznikla počas zušľachťovania platiny. „Je zaujímavé, možno ironické, že sme v 70. rokoch do palív prestali pridávať olovo a začali používať katalyzátory,“ povedal Mukul Sharma. „Dnes zisťujeme, že použitie platiny v katalyzátoroch môže za zvýšenie množstva osmia. Na rozdiel od železa je koncentrácia osmia vo vode nesmierne malá a neovplyvní nepriaznivo jej biológiu.“

Vedci merali osmium na základe precipitácie v Severnej Amerike, Európe, Ázii a Antarktíde na povrchu aj v hĺbke severného Atlantiku, Tichého a Indického oceána. Osmium tvorené človekom pochádza tiež z taviarní chrómu, spaľovačov odpadkov v nemocniciach a bežnej prevádzky áut, primárnym zdrojom osmia však je spracovanie platiny.

Sharma tvrdí, že asi 95% platiny na svete pochádza z Južnej Afriky a Ruska, kde prebieha proces očisťovania pri extrémne vysokých teplotách. V rámci procesu dochádza k odstráneniu síry, ktorá je v rude prítomná v podobe oxidu a k uvoľneniu osmia, ktoré je v rude prítomné vo výraznom množstve.

„Ani Južná Afrika ani Rusko neprijali politické rozhodnutia regulujúce produkciu osmia, ak by sa však dosiahlo obmedzenie emisií nárast množstva osmia by zrejme ustal,“ myslí si Sharma. „Je prekvapujúce, že nárast pozorujeme globálne. Budeme ho musieť pripísať jednej veci – nášmu neutíchajúcemu používaniu katalyzátorov.“

originál článku