Lekári privítali čip pre zistenie malárie

27.4.2009 17:38:35 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 2808x

Vedci z Glasgowskej univerzity tvrdia, že vytvorili zariadenie, ktoré dokáže zistiť maláriu do niekoľkých minút.

 

Lekári toto zariadenie privítali, pretože mnoho cestovateľov odchádza každoročne do zahraničia bez potrebnej prevencie. Symptómy podobné chrípke môžu byť nenápadné až do chvíle, kedy je už pacient skutočne vážne chorý.

Krvné vzorky pacienta sa umiestnia na mikročip, ktorý je navrhnutý tak, aby vedel zachytiť druh choroby. Znamená to, že lekári môžu nasadiť najefektívnejšiu možnú liečbu.

Minulý rok zistili britskí vedci, že do krajiny prichádza viac prípadov malárie než kedykoľvek predtým. V rokoch 2002 a 2006 sa len vo Veľkej Británii objavili 6 753 prípadov malárie. Odborníci tvrdia, že nárast súvisí so zvýšeným množstvom ľudí navštevujúcich priateľov a blízkych na africkom kontinente.

Vedúca výskumu Lisa Ranford-Cartwrightová povedala: „Súčasný spôsob diagnostiky je skúmať krvnú škvrnu pod mikroskopom. Aj odborníkovi trvá určenie diagnózy dobrú hodinu. Je veľmi ťažké určiť ju presne. Čip nám dá presný výsledok za menej ako pol hodiny.“

Heather Fergusonová, ktorá sa venuje výskumu malárie, sa v minulosti v južnej Keni nakazila maláriou a zistila to len náhodou pri bežnom vyšetrení krvi. „Ak by som podstúpila vyšetrenie len o deň neskôr, milióny parazitov, by sa možno tak premnožili, že by mi už nebolo pomoci,“ povedala.

originál článku