ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Kde sú tmavé zákutia internetu?

5.5.2009 18:17:10 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2508x

Na internete je množstvo miest, ktorým by ste sa radšej mali vyhnúť. Krátka návšteva nebezpečnej stránky môže napríklad infikovať váš počítač množstvom červov a vírusov. A potom sú tu ešte „čierne diery“, ktorých sa tiež treba báť.

 

Ak vaše emaily záhadne zmiznú, alebo je vaša obľúbená stránka náhle nedostupná, možno ste sa do jednej čiernej diery dostali.

Hoci nie sú tak nebezpečné, ako ich kozmické príbuzné, informačné diery môžu surferom spôsobiť množstvo problémov. Sú to body v sieti, kde dátové pakety jednoducho zmiznú v dôsledku prerušeného spojenia alebo zle nakonfigurovaných routerov – zariadení, ktoré spravujú zoznam adries a pomáhajú riadiť prenos údajov na internete.

Vedci z Washingtonskej univerzity zistili takmer 1,5 milióna čiernych dier od začiatku roku 2007. Väčšina z nich prežije viac ako dve hodiny. Je veľmi ťažké predpovedať, kde sa objaví ďalšia, preto je pre bežného používateľa internetu náročné vyhnúť sa im.

Ľahšie je ale predísť vstupu do on-line diskusných skupín nazývaných kanály IRC (Internet Relay Chat). Väčšina z nich je v poriadku, niektoré však majú veľmi škaredú reputáciu a fungujú ako otvorený trh kradnutých vecí. Výskum z roku 2007 objavil na IRC nelegálny tovar za viac ako 37 miliónov dolárov, medzi ktorým nechýbalo ani 80 000 čísiel kreditných kariet či detailov bankových účtov. Ak toto nie je dostatočne nebezpečné, pridáme, že niektoré kanály používajú aj hackeri na zadávanie príkazov svojim sieťam škodlivého softvéru. Ak počítač napadne vírus, môže byť z diaľky ovládaný ako súčasť tejto siete na posielanie spamu alebo realizovanie útokov na iný počítač v sieti.

Existujú tiež oblasti internetu, asi 5 % adries, ktoré nie sú dobre pripojené k zvyšku siete. Označujú sa „tmavý internet“ a sú často výsledkom chybných routerov alebo sietí s prísnou bezpečnostnou politikou, ktorá blokuje prevádzku.

Medzi týmito tmavými oblasťami sú aj bloky zdanlivo nepoužívaných adries, ktoré môžu byť nakrátko aktívne. Hoci toto správanie vyzerá nevinne, môže vyústiť k pochybným aktivitám.

Trojročný výskum odborníkov odhalil, že adresy tmavého internetu môžu byť zdrojom internetových útokov alebo nevyžiadaných emailových správ. Výskum predpokladá, že hackeri a spameri získavajú routre a používajú ich na vytváranie falošných adries, ktoré sú neaktívne, kým ich na svoje zámery škodcovia nepoužijú. Tieto adresy sa podľa odborníkov množia s rozrastaním internetu.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,80
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.