Jasnejšie a farebnejšie elektronické čítačky kníh na obzore

6.5.2009 13:00:43 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2677x

Chcete si kúpiť čítačku e-kníh, ale nepáči sa vám ich tmavá obrazovka? Blíži sa okamih, kedy bude „e-papier“ prvýkrát rovnako jasný ako tlačené médiá.

 

Medzinárodný tím z Univerzity v Cincinnati a spoločností Sun Chemical, Polymer Vision a Gamma Dynamics predstavili Technológiu elektrokvapalného displeja (EFD), ktorá ako prvá dokáže elektricky meniť vzhľad farbív spôsobom, ktorý zaručuje presnosť a jasnosť porovnateľnú s bežnými tlačenými médiami.

Tento nový krok na ceste k plonofarebnému elektronickému papieru môže poskytnúť až 85 %-nú odrazovú schopnosť bieleho stavu, čo je úroveň, ktorú vyžadujú zákazníci pri zariadeniach ako e-knihy, mobilné telefóny alebo informačné tabule.

„Ak túto technológiu porovnáte s predošlým vývojom, nenájdete zhodu,“ povedal vývojár Jason Heikenfeld. „Sme o riadny kus vpredu vo všetkých kľúčových kategóriách ako jas, sýtosť farieb alebo rýchlosť videa.“

Elektrokvapalné displeje využívajú Young-Laplaceovu transpozíciu s perfektným rozptylom pigmentu.

Heikenfeld vysvetlil hlavnú výhodu prístupu. „Dokonale odrážajúci displej by jadnoducho umiestnil najlepšie farbivá pod vrchnú vrstvu obrazovky,“ povedal. „V našich EFD pixeloch dokážeme skryť a odhaliť zafarbený pigment spôsobom, ktorý je opticky výhodnejší než techniky použité pri elektrosavých (electrowetting), alektroforéznych a elektrochromitých displejoch.“

Táto opticky aktívna vrstva môže byť tenká len 15 mikrónov, preto vidia partneri projektu veľký potenciál jej využitia v rolovateľných displejoch. Možnosti môžu byť rôzne od elektronických okien po nastaviteľné obaly prenosnej elektroniky.

originál článku