ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Hobiti sú nový druh

11.5.2009 09:54:42 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 3393x

Vedci našli ďalšie dôkazy o tom, že kosti indonézskych „hobitov“ patrili novému druhu človeka a nie moderným pygmejom.

 

Ľudia vysokí 1 meter a vážiaci 30 kilogramov obývali indonézsky ostrov Flores pred približne 8000 rokmi.

Od objavenia sa vedci sporia v otázke, či ide o nový druh. Dva nové dôkazy publikované v časopise Nature túto teóriu podporujú.

Tím vedcov, ktorí objavili malé pozostatky v jaskyni Liang Bua na ostrove Flores, tvrdí, že patria úplne novému druhu Homo floresiensis odlišnému od nás – ľudí Homo sapiens.

Tvrdia, že „hobiti“ sú potomkovia prehistorických ľudí – pravdepodobne druhu Homo erectus, ktorí dosiahli ostrovy juhovýchodnej Ázie pred viac ako miliónom rokov. Spolu s inými vedcami si myslia, že ich telá sa v priebehu rokov vyvinuli do menších rozmerov vďaka procesu prirodzeného výberu nazývaného „ostrovné zakrpatenie“ (Island dwarfing). Niektorí odborníci si však myslia, že sa to nemôže vzťahovať na ich mozog, ktorý má 400 cm3 – tretinu veľkosti mozgu dospelého človeka porovnateľnú s veľkosťou mozgu šimpanzov.

Veľkosť ich mozgu bola záhadou, pretože podľa zistení používali títo ľudia zložité kamenné nástroje. Odporcovia teórie tvrdili, že šlo pravdepodobne o časť skupiny moderných ľudí s abnormálne malým mozgom.

Tím vedcov, ktorý viedol William Jungers zo Stony Brook University v USA, analyzoval pozostatky chodidla hobita. Zistili, že v mnohých smeroch je zhodné s chodidlom moderného človeka. Palec smeruje rovnako ako všetky ostatné prsty a kĺby dovoľujú natiahnuť nohu pri jej úplnom zaťažení celou váhou tela, čo sú vlastnosti, ktoré chodidlá ľudoopov nemajú.

V iných aspektoch je však chodidlo značne primitívne. Je dlhšie než ľudský ekvivalent a má veľmi malý palec, dlhé a zahnuté prsty a štruktúru podobnú chodidlu šimpanza. Hobiti z ostrova Flores sa teda museli oddeliť od vývojovej vetvy moderného človeka.

V druhom výskume študovali Eleanor Weston a Adrian Lister z londýnskeho Národného historického múzea zvyšky niekoľkých druhov hrochov. Porovnali výskum zvyškov jedincov nájdené na Madagaskare s ich suchozemskými predchodcami, z ktorých sa vyvinuli.

„Lebka jedinca druhu Homo floresiensis je skôr zakrpatenou formou lebky druhu Homo erectus, než lebkou abnormálneho jedinca či nezávisle sa vyvinutého druhu,“ povedal Weston. „Výskum pygmejských hrošíkov na Madagaskare, ktoré majú na svoju veľkosť veľmi malé mozgy môže byť dôkazom, že podobný jav je v dôsledku izolácie na ostrove možný.“

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,54
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.