ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Oranžové hviezdy sú pre život najlepšie

11.5.2009 10:05:29 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1708x

Najlepšie prostredie pre život vo vesmíre môže byť podľa novej vedeckej analýzy okolo hviezd mierne väčších než Slnko nazývaných „oranžoví trpaslíci“. Tieto hviezdy žijú oveľa dlhšie než hviezdy podobné Slnku a majú bezpečnejšiu obývateľnú zónu – kde môže existovať tekutá voda – než jasnejší červení trpaslíci.

 

Hviezdy hmotnosťou podobné Slnku označované ako žltí trpaslíci si doteraz zaslúžili najviac pozornosti hľadačov planét. Nedávny výskum však ukázal, že pre planéty so životom môžu byť lepším zdrojom oranžoví trpaslíci.

Edward Guinan z Villanova University v USA vedie tím vedcov, ktorí skúmajú vlastnosti hviezd v závislosti od ich hmotnosti. Využívajú pozorovania röntgenového satelitu ROSAT a staršie výskumy pozemných teleskopov.

Výsledky potvrdili, že červení trpaslíci s hmotnosťou medzi 10 a 50 % hmotnosti Slnka sú náchylnejšie na vysielanie silnej žiary, ktoré spôsobujú priľahlým planétam smrteľné dávky radiácie. Táto aktivita klesá s pribúdajúcim vekom hviezd, vedci preto tieto hviezdy nevylúčili ako potenciálne zdroje energie pre život, tento život by však musel čeliť množstvu problémov.

Na druhej strane stoje oranžoví trpaslíci, hviezdy s hmotnosťou predstavujúcou 50 až 80 % hmotnosti Slnka, ktoré majú len o o niečo nebezpečnejšie radiačné vlny než hviezdy podobné tej našej. Poskytovali by priestor pre život dlhšiu dobu – približne dvojnásobok desaťmiliardového intervalu, ktorý poskytujú hviezdy podobné Slnku.

Ich jasnosť sa tiež mení len veľmi málo. Naše Slnko je o 30 % jasnejšie než v počiatkoch Slnečnej sústavy a o miliardu rokov spôsobí, že na Zemi sa kvôli teplu nebude dať žiť, hoci bude mať palivo ešte na ďalších 5 miliárd rokov.

Okolo oranžových trpaslíkov môže byť podľa niektorých vedcov aj život vyvinutejší než je ten náš. Niektoré z nich majú už 8 až 9 miliárd rokov, čo je dostatok času na vývoj planét.

Oranžových trpaslíkov je tri- až štyrikrát viac než hviezd podobných Slnku, čo uľahčuje hľadanie planét. Niektoré planéty vedci už aj objavili, ale všetky boli mimo obývateľných zón hviezd.

So súčasnou technológiou však je možné planéty podobné Zemi v obývateľných zónach hviezd nájsť.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,54
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.