ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Čo nejde silou, ide u čmeliakov ešte väčšou silou

11.5.2009 11:40:24 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 2585x

Vedci z Oxfordu zistili, že čmeliaky pri lietaní využívajú viac hrubú silu než aerodynamiku.

 

Vedci pred niekoľkými rokmi modelovali interakciu krídel hmyzu s okolitým vzduchom počítačovými modelmi, ktoré pohyb a tvar krídel zjednodušujú.

„Rozhodli sme sa vrátiť sa k hmyzu a použiť dym, veterný tunel a vysokorýchlostné kamery na pozorovanie detailov pohybu skutočných krídiel čmeliaka,“ povedal Rochard Bomphrey z Oddelenia zoológie. „Zistili sme, že let čmeliaka je prekvapivo neefektívny – jednotlivé strany hmyzu pri lete vôbec nespolupracujú a rozrážajú vzduch nezávisle od seba.“

Táto aerodynamická separácia oddeľuje čmeliaka od iných lietajúcich organizmov. „Naše pozorovania ukázali, že na rozdiel od aerodynamickej zhody, ktorú možno pozorovať u iného hmyzu, čmeliaky pre lete používajú hrubú silu,“ povedal Bomphrey. „Tento prístup však môže na druhej strane umožniť čmeliakom vo vzduchu väčšiu flexibilnosť pohybu.“

Profesor Adrian Thomas z Oxfordu povedal: „Čmeliak je palivová nádrž, jeho úlohou je prenos nektáru a peľu do úľu. Efektivita pri tomto spôsobe života nie je dôležitá.“

Pozorovanie hmyzu pri voľnom lete je však riadnou výzvou. Vedci preto skúmali let čmeliaka vo veternom tuneli s použitím dymu, ktorý umožnil pozorovanie prúdenia vzduchu. špeciálnymi kamerami urobili 2000 záberov za sekundu. Tieto zábery boli základom pre analýzu prúdenia vzduchu okolo krídel čmeliaka.

Starý mýtus, že čmeliaky by nemali vedieť lietať, sa zakladal na výpočtoch z rokov 1918-19 využívajúcich aerodynamickú teóriu len 15 rokov potom, ako bratia Wrightovci uskutočnili prvý let. Tieto teórie tvrdili, že krídla čmeliaka sú príliš malé na vytvorenie dostatočného vztlaku. Odvtedy však vedci v oblasti pochopenia aerodynamiky letu zaznamenali značný pokrok a dnes pre nich teda let čmeliaka nie je ničím zázračným a nepredvídateľným.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,03
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.