Slovenský výskum dopadov Černobyľu

15.5.2009 15:14:32 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2168x

Viac ako dve desaťročia po výbuchu jadrovej elektrárne v Černobyle sa život okolo tohto miesta neprestáva prispôsobovať. Skúmajú ho aj slovenskí vedci.

 

„Neexistujú psy s dvomi hlavami,“ povedal Martin Hajduch zo Slovenskej akadémie vied. Šírením rádioaktivity boli však viac či menej postihnuté vtáky hmyz aj ľudia.

Hajduchov výskumný tím chcel zistiť, ako tragédia ovplyvnila rastliny, preto vedci porovnávali sóju pestovanú v blízkosti reaktora s rastlinou pestovanou o 100 km ďalej v nekontaminovanej pôde.

V porovnaní s rastlinami rastúcimi v normálnej pôde v černobyľskej sóji boli rozdielne množstvá niektorých bielkovín. Medzi nimi sú aj bielkoviny, ktoré prispievajú k produkcii semien alebo k obrane pred ťažkými kovmi a radiáciou. „Jedna z bielkovín je známa ochranou človeka pred radiáciou,“ povedal Hajduch.

Vo svojom výskume slovenskí vedci sledovali len prvú generáciu sóje rastúcej v černobyľskej pôde, plánujú však preskúmať aj druhú generáciu. Hajduch povedal, že po výbuchu v roku 1986 trvalo niekoľko generácií, kým sa rastliny prispôsobili na nové podmienky.

Hajduch povedal, že poznanie spôsobu, akým sa rastliny prispôsobili v Černobyle môže vedcom pomôcť vytvárať rastliny odolné voči radiácii. Na Zemi to má len malé využitie, v zamorených územiach pestuje plodiny len málo farmárov. Význam to môže mať pre vesmírnych turistov, ktorí budú v budúcnosti chcieť pestovať rastliny odolné voči vesmírnej radiácii.

originál článku