ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Obnove Hubbleovho teleskopu pomáha hrubá sila

18.5.2009 17:34:02 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1485x

Problémy so zariadením skomplikovali predposledný výstup do otvoreného priestoru s cieľom opraviť starnúci Hubbleov teleskop.

 

Dvaja astronauti sa osem hodín pokúšali obnoviť spektrograf používaný na výskum čiernych dier, ktorý sa pokazil pred piatimi rokmi. Práca sa predĺžila o viac ako 90 minút kvôli nástroju, ktorý nefungoval na batérie dostatočne rýchlo a zvlášť nepríjemnej skrutke držiacej zábradlie, ktoré bolo treba odstrániť.

Pomocou hrubej sily sa astronautom podarilo zábradlie odstrániť a prvé testy ukázali, že oprava sa podarila.

Vo voľnom vesmíre pri raketopláne Atlantis viac ako 500 km nad zemským povrchom mali astronómovia problém zo zábradlím, ktoré blokovalo kryt upevnený 111 malými skrutkami, ktorý bolo treba otvoriť. Za ním bola elektroinštalácia vesmírneho teleskopického spektrografu, ktorý pri svojej práci rozkladal svetlo na jeho jednotlivé zložky. Po niekoľkých neúspešných pokusoch o odskrutkovanie skrutky na zábradlí museli astronómovia použiť hrubú silu.

Michael Massimino a Michale Good jednotlivé diely lepili, takže nemohli odletieť do vesmíru, kde by sa stali možnými smrteľnými projektilmi obiehajúcimi okolo Zeme. Neskôr sa však znova oneskorili, keď museli naspäť do raketoplánu vrátiť nástroj, ktorým mali odskrutkovať kryt, pretože mal vybité batérie.

Doteraz sa astronómovia opravujúci Hubbleov vesmírny teleskop objavili v otvorenom priestore vesmíru štyrikrát. Vykonali údržbu poškodenej hlavnej kamery, inštalovali nový spektrograf kozmického pôvodu. Podarilo sa im obnoviť kanál kamery, ktorý sleduje väčšie vzdialenosti a pomocou ktorého sa vykonáva väčšina astronomických pozorovaní. Nezvládli však opravu kanála s vysokým rozlíšením, ktorý je zrejme napriek nádejam stratený.

Piaty a posledný výstup do otvoreného priestoru sa mal udiať dnes, zajtra by sa mal teleskop od raketoplánu znova odpojiť.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,56
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.