Počúvajme oceán

19.5.2009 17:49:01 | Q
Science | Počet zobrazení: 1616x

Vedci tvrdia, že vibrácie, ktoré používajú seizmológovia na monitorovanie zemetrasení, možno použiť aj na monitorovanie globálnej klímy.

 

Peter Bromirski z Kalifornskej univerzity upozornil, že energia morských vĺn narúša pevné pobrežie a spôsobuje slabý „zvuk“, ktorý seizmológovia bežne filtrujú pri štúdiu vibrácií Zeme.

Vedci zistili, že stúpajúca hladina tohto nepatrného hluku je spôsobená znížením hladiny a zvýšením búrlivosti oceánov – čo je dobrý indikátor zmeny klímy.

Bromirski opísal niekoľko zvukov, ktoré dnes vedci pod hladinou oceána počúvajú, medzi inými aj jednofrekvenčné a dvojfrekvenčné mikroseizmy, ktoré môžu poskytnúť pohľad na klimatické podmienky.

Podvodné nahrávacie stanice monitorujú vibrácie Zeme a búrlivosť oceánov na vybraných miestach od roku 1930 a dáta ukazujú, že na celom svete rastie intenzita pobrežných vĺn. Znamená to, že pevná zem nie je nezávislá od globálnych klimatických cyklov a intenzita vĺn predstavuje ďalší nástroj na vedecké skúmanie zmien počasia vo svete.