Pôvod ľadu Antarktídy odhalený

11.6.2009 14:43:34 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 5067x

Obrovské štíty a údolia ukryté pod ľadom 14 miliónov rokov odhalili dôkazy o pôvode ľadu vo východnej Antarktíde.

 

Vedci na pozorovanie predpokladaného miesta vzniku ľadu - Gamburcevovho pohoria - použili radary. Táto oblasť mohla byť na vznik prvého ľadu dostatočne chladná. Zistenia vedcov dávajú podľa ich slov aj dôležitú informáciu o tom, ako sa bude masa ľadu správať pri zmene klímy.

„Pozorujeme najväčšiu zásobáreň ľadu na svete a najmenej pochopené miesto na svete, povedal Fausto Ferraccioli z British Antarctic Survey. Vysvetlil, že nadmorská výška a poloha Gamburcevovho pohoria - v strede ľadového plátu - z neho robia „ideálne miesto“ pre vznik prvého ľadu.

Sun Bo z Polárneho výskumného inštitútu v Číne, ktorý viedol výskum, priniesol nový pohľad na vývoj ľadového pásu.

So svojimi kolegami prešli 1235 km z výskumnej stanice na rohu východnej Antarktídy až k Gamburcevovmu pohoriu. Sunov tím potom pripojil radar k vozidlu, ktoré snímalo plochu 30 x 30 km. Ich radar odhalil krajinu, ktorá pred 14 miliónmi rokov vyzerala ako Alpy.

„Ide o pravé vedecké bádanie,“ povedal Martin Siegert z Edinburghskej univerzity. „Ak kráčate po ľade, nemáte ani poňatia o tom, čo je pod vami.“ A pre tento typ bádania je použitie rádiových vĺn veľmi vhodný spôsob.

Keď sa vlny dotknú rozhrania medzi ľadom a skalami, odrazia sa naspäť, pretože elektrické vlastnosti skál a ľadu sú odlišné. „Stačí len zmerať čas, za aký sa vlna vráti,“ povedal Siegert. „Potom to môžete premeniť na hrúbku ľadu, pretože poznáte rýchlosť šírenia vlny.“

Siegert povedal, že tím vedcov mal veľké šťastie, že videl taký jasný obraz. Objavili systém údolia s pohoriami okolo neho.

„To je výborné, pretože môžeme zistiť, ako údolie fungovalo, predtým, než ho zaplnil ľad a ako by ním tiekla voda, ak by žiaden ľad neexistoval,“ povedal Siegert.

Sledovaním starých vzorov správania sa klímy dokázali vedci v minulosti určiť, že plát východnej Antakrtídy vznikol pred približne 14 miliónmi rokov, keď pochoval Gamburcevovo pohorie ľadom hrubým 3 km.

„Na to, aby spravil ľadovec, čo vidíme potrebujete priemernú teplotu 3 °C,“ povedal Siegert. „Dnes je priemerná teplota -60 °C. Preto si myslíme, že tieto objavené pohoria sú z doby, keď ešte na južnom póle nebol ľad.“

Vedci varujú, že už o tisíc rokov môže vďaka narastajúcej hladine oxidu uhličitého vo vzduchu dôjsť k rovnakému stavu.

originál článku