Alzheimer súvisí s čuchom

19.6.2009 16:00:02 | Q
Pravda.Ru | Počet zobrazení: 3601x

Ruskí vedci objavili súvis medzi Alzheimerovou chorobou a čuchovým zmyslom.

 

Vedci z Ruska, ktorí sa zaoberali výskumom prepojenia čuchového zmyslu so vznikom rozličných chorôb zistili, že strata vnímania pachov môže signalizovať začiatok Alzheimerovej choroby.

„Naše výskumy dávajú lekárom možnosť diagnostikovať Alzheimerovu chorobu v jej prvotnom štádiu, povedala Natália Bobkova z Ruskej akadémie vied. „Alzheimerova choroba je jedným z najväčších problémov, ktorým sa venuje v súčasnosti vedecká komunita. Naprike veľkým investíciám a snaženiu po celom svete stále stúpa počet ľudí s touto chorobou. Trpí ňou asi 1% ľudí rozvojových krajín a 15% ľudí starších ako 65 rokov.“

Jednou z najdôležitejších častí modernej neurológie je štúdium faktorov vedúcich ku degenerácii mozgu. Alzheimerova choroba je typickým príkladom tohto patologického procesu. Proces vedie k úplnej degradácii osobnosti, strate pamäte a priestorovej dezorientácii. Pôvod choroby dnes vysvetľuje viac ako desať teórií. Tá najznámejšia z nich predpokladá, že chorobu spôsobuje špecifické beta-amyloidové vlákno. Bežne sa toto vlákno nachádza v ľudskom tele v malom množstve. Ak človek dostane Alzheimerovu chorobu, množstvo vlákna narastá a vytvára povlaky v mozgu. Pacienti tvrdia, že pri začiatku choroby zvyčajne cítia zmeny vo vnímaní pachov a vôní.

Ruskí vedci sa rozhodli, že preskúmajú hypotézu a zistia, či je vzťah medzi stratou čuchu a degeneračnými procesmi v mozgu. V experimentoch s potkanmi vedci hlodavcom odobrali čuchovú guľu a zistili, že zmeny v čuchovom systéme spôsobili rýchly rozvoj Alzheimerovej choroby. Tieto dôsledky vysvetľujú faktom, že čuchový systém je priamo napojený na tak dôležitú časť mozgu ako je hippocampus. Je známe, že jeho poškodenia má za následok Alzheimerovu chorobu.

Model vytvorený ruskými vedcami umožňuje nielen diagnostikovať chorobu, ale aj nájsť najvhodnejší liek na jej liečenie.

originál článku