Výskum farby kvetín ukázal evolúciu v akcii

1.7.2009 08:54:54 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 4896x

Vedci z Kalifornskej univerzity sa zamerali na gény zodpovedné za zmenu farby rastliny pokračujúc tak vo výskume, ktorý začal Gregor Mendel výskumom zeleného hrášku v polovici 19. storočia.

 

Vedci sa zamerali na výskum evolúcie kvetov orlíčkov v Severnej Amerike. Skúmali červené orlíčky opelené kolibríkmi a biele a žlté kvety opelené motýľmi. Myslia si, že v Severnej Amerike došlo k zmene farby z červenej na bielu alebo žltú päťkrát.

„Dôležitým aspektom výskumu je, že motýle najčastejšie navštívia a opelia biela a bledé kvety,“ povedal Scott A. Hodges, profesor ekológie, evolúcie a morskej biológie na Kalifornskej univerzite. „Experimentálne sme ukázali, že motýle tieto farby skutočne preferujú.“

Keď sa populácia rastlín zmení a miesto kolibríkov ju začnú opeľovať motýle, prirodzeným výberom sa farby ich kvetov zmení na bielu alebo žltú.

„Chceme vlastne vedieť, či je možné takúto evolúciu predpovedať,“ povedal Hodges. „Chceme vedieť, či sa zmena farby v rastline deje vždy rovnakým spôsobom. Identifikáciou takmer všetkých génov, ktoré sú zodpovedné za červené a modré kvety orlíčkov sme mohli určiť, ako došlo k evolučným zmenám.“

V predchádzajúcom výskume Hodges ukázal, že rastliny sa vyvíjajú presne podľa predpokladov tak, aby sa tvarom prispôsobili ústnym otvorom vtkov a hmyzu, ktorý ich opeľuje. Preto by mali živočíchy opeľujúce žltý orlíček mať dlhé jazyky, ktoré dosiahnu na nektár na dne kvetu.

originál článku