Laserová zbraň, ktorá oslepí, ale nezraní

1.7.2009 16:37:39 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2399x

Pentagon pracuje na „laserovom oslepovači“, ktorý prinúti vodičov zastaviť vozidlo bez toho, aby sa porušil ich zrak.

 

Keď sa auto preženie okolo radaru vo veľkej rýchlosti a ignoruje znamenia na spomalenie, policajti nevedia, či ide len o bezohľadného vodiča, alebo o samovražedného atentátnika. Potrebujú spoľahlivý a bezbolestný spôsob, ako vodiča zastaviť.

Na tento účel vyslali Američania do Iraku a Afganistanu zelené laserové oslňujúce prístroje. Tie však pri malej vzdialenosti ničia zrak človeka americké jednotky končili spolu s civilistami v nemocniciach so zranenými očami.

Riaditeľstvo amerického ministerstva obrany pre zbrane nespôsobujúce smrť (JNLWD) vyvíja pulzujúci laser, ktorý je navrhnutý tak, aby zabránil poškodeniu očí. Jeho vlnová dĺžka je nastavená tak, aby sa veľká časť svetla zachytila už v čelnom skle vozidla pri vyparovaní vrchnej vrstvy skla a vytváraní plazmy. ďalej sa prepustí len jasné biele svetlo, ktoré síce oslepí, ale zrak nepoškodí.

Efekt na vodiča má pritom tento systém rovnaký bez ohľadu na vzdialenosť vozidla. Vedci chcú mať hotový prototyp zariadenia do konca budúceho roka.

originál článku