ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Najstaršie tetovanie je zo sadze

16.7.2009 11:04:24 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 2906x

Tí, ktorí si chcú svoje telo ozdobiť atramentom v koži, majú dnes na výber zo širokej palety rôznych farbív, od červených obsahujúcich ortuť, cez fialové s horčíkom až po pigmenty, ktoré v tme žiaria.

 

Tetovanie nebolo vždy také zložité. Nová analýza ukázala, že najstaršie tetovanie na svete bolo vytvorené pomocou sadzí.

Jednoduché tetovanie, ktoré sa našlo na tele Ötziho, 5300-ročného ľadového muža z Tirolska, mohli mať medicínsky, nie dekoratívny charakter. Myslí si to Maria Anna Pabstová z Lekárskej univerzity v Grazi, ktorá vykonávala biopsie Ötziho svalov pomocou optických a elektrónových mikroskopov.

Väčšinu vzorov, ktoré sa skladajú z krížikov a skupín čiar, by zakrylo oblečenie. Niektoré sa nachádzajú v blízkosti akupunktúrnych bodov.

Ötziho objavili horolezci v roku 1991 v blízkosti taliansko-rakúskych hraníc. Odvtedy vedci analyzujú jeho oblečenie a diagnostikovali mu množstvo chorôb - artritídu, bolesti chrbta a žalúdka - a zmapovali jeho mitochondriálny genóm.

Aby vedci zistili, z čoho sú Ötziho tetovania, skúmali pod svetelným a elektrónovým mikroskopom veľmi malé kúsky tetovaní a nepotetovaného svalu z vnútra stehna.

Bližší pohľad odhalil v tetovanej koži množstvo jemných čiastočiek premiešaných s predĺženými kryštálmi. Chemická analýza ukázala, že častice sú tvorenú dvojväzbovými atómami uhlíka, ktoré sa nachádzajú v sadziach a kryštály pochádzajú z kremičitanu. Koža bez tetovania neobsahovala žiadne stopy sadzí. Pabstová si myslí, že Ötziho „atrament“ mohol byť nadrobený z kremičitanových skál nachádzajúcich sa okolo ohniska.

„Ak sa pozriete na telo ľadového muža, neuvidíte nič, čo by vám hovorilo, ako tetovania vznikli,“ povedala Pabstová. Ötziho bratia museli na to, aby dostali atrament zo sadzí do jeho tela, použiť dlhé ostne alebo tŕne.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,03
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.