Austráliu objavili južnou cestou

22.7.2009 10:31:26 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 1838x

Genetický výskum ukázal, že austrálski domorodci prišli pôvodne z južnej Ázie. Vedci našli mnohé mutácie DNA u modernej indickej populácie, ktoré sa nachádzajú jedine u pôvodných obyvateľov Austrálie.

 

Raghavendra Ro a jeho kolegovia skúmali 966 mitochondriálnych genómov z pôvodnej indickej populácie. „Mitochondriálnu DNA dedíme len od matky, čo nám dovoľuje presne hľadať predkov. U niektorých indických kmeňov sme našli určité mutácie DNA, ktoré sú špecifické pre austrálskych aborigénov. To znamená, že do Austrálie sa ľudia dostali tzv. južnou cestou.

Rozšírenie ľudstva „južnou cestou“ predpokladá presun ľudstva z východnej Afriky pozdĺž Červeného mora do Arábie a južnej Ázie pred 50 000 rokmi. Tam sa ľudstvo rozšírilo pozdĺž pobrežia južnej a juhovýchodnej Ázie a do Austrálie sa dostalo pred 45 000 rokmi. Genetický dôkaz rozptýlenia z Raovej práce je podporovaný archeologickými nálezmi v oblasti jazera Mungo datovanými do približne rovnakého obdobia.

„Ľudskú evolúciu zvyčajne chápeme v zmysle miliónov rokov,“ povedal Rao. „Náš výskum dokazuje, že k rozšíreniu ľudí z Afriky do iných častí sveta došlo len pred 50 000 rokmi. Preto majú obyvatelia južnej Ázie mnohé genetické pozostatky pôvodných ľudí prichádzajúcich z Afriky. Pochopenie evolúcie človeka nám pomáha rozumieť biologickým a kultúrnym prejavom, čo vedie k celkovému dobru ľudstva.“

originál článku