Ako roztopiť ľad pri -180 °C?

28.7.2009 10:43:09 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3035x

Malé kryštály ľadu sa topia pri prekvapivo nízkych teplotách - ale len v prípade, že obsahujú štipku molekúl vody.

 

Ako je možné, že sa ľad topí pri extrémne nízkej teplote -180 °C? Jeho kryštály obsahujú len 48 molekúl vody.

Bernd von Issendorff z Frieburgskej univerzity v Nemecku vytvoril spolu so svojimi kolegami ľadové klastre len z desiatok vodných molekúl označené elektrónom. Náboj elektrónu dovoľoval vedcom zachytiť klastre v elektrickom poli a vyradiť tie, ktoré mali nesprávnu veľkosť.

Pretože klastre poli desaťtisíckrát menšie ako zrnko piesku, vedci nemohli sledovať ich roztopenie. Preto namiesto toho spôsobili vyparenie niektorých molekúl lúčom lasera pri teplotách od -256 °C do -80 °C. Spočítaním vyparených molekúl mohli vedci vyrátať energiu každého klastra pred zničením. Pretože kvapalina má viac energie ako pevná látka, mohli z toho vyvodiť teplotu, pri ktorej sa klastre ľadu roztopili.

Vedci boli prekvapení zistením, že topenie začalo už pri -180 °C. „Každý by sa asi domnieval, že malé množstvo vody sa správa odlišne, ale nie každý, že až tak odlišne,“ povedal von Issendorff.

Von Issendorff a jeho kolegovia čakajú, že ich objav vylepší modely vysvetľujúce a predpovedajúce tvorbu oblakov, atmosférickej chémie a vzniku vesmírnych objektov plných vody, napríklad malých komét.

originál článku