Najmodernejšie CT Záhoria v Nemocnici v Malackách

18.8.2009 10:19:44 | * q
| Počet zobrazení: 1112x

Päť rokov od uvedenia prvého počítačového tomografu v Malackách do prevádzky dochádza k jeho zámene za nový, výkonnejší a kvalitnejší 16-vrstvový prístroj, ktorý vyžaruje do tela pacienta oveľa menej röntgenového žiarenia.

 

Nový počítačový tomograf CT Siemens SOMATOM Emotion bol uvedený do prevádzky 17. augusta. Súčasné CT pracovisko vďaka nemu ponúka nové typy vyšetrení, detailnejšie snímky, šetrí čas a v konečnom dôsledku aj zdravie pacientov.

„Prednosťou nového prístroja v malackej nemocnici je čas rotácie lampy, ktorý je len 0,6 sekundy, čo v konečnom dôsledku znamená vyššiu rýchlosť vyšetrenia a  urýchlenie času vyšetrovania najmä pri akútnych úrazoch,“ vysvetľuje jednu z výhod prístroja SOMATOM Emotion primárka rádiodiagnostického oddelenia, MUDr. Andrea Šalátková.

Okrem času rotácie sa zmenila aj hrúbka rezu. Vyšetrovaná oblasť je snímaná v tenších vrstvách (hrúbka rezu je 0,6 mm), čím sa umožní detailnejšie zobrazenie a detekcia aj veľmi malých patologických procesov a ich hodnotenie. Skvalitní sa napríklad zobraziteľnosť procesov v malej panve, anatómie a patológie hrubého aj tenkého čreva.

Súčasťou softvérového vybavenia nového prístroja je možnosť robiť CT denziometriu, ktorá je základným pilierom pri diagnostike a liečbe osteoporózy. Nemocničná a.s., ktorá prevádzkuje Nemocnicu v Malackách, zároveň plánuje v budúcnosti rozšírenie diagnostických možností o DSA – digitálnu substrakčnú angiografiu a taktiež o virtuálnu kolonoskopiu.