Nová metóda hasenia požiarov

20.8.2009 11:29:54 | * q
| Počet zobrazení: 1837x

Nová metóda hasenia chráni historické artefakty nielen pred ohňom, ale aj pred vodou.

 

Nová metóda rýchleho hasenia požiarov v uzavretých priestoroch je charakteristická tým, že pri nej nevznikajú trvalé škody na cenných predmetoch, ako sú dokumentácia či historické knihy, spôsobené použitím vody. Samostatne používané hasiace látky voda a plyn sú v tomto prípade použité spoločne. Dusík hasí oheň vytlačením kyslíka, zatiaľ čo voda v podobe nepatrných kvapôčok efektívne ochladzuje zdroj požiaru. Systém stabilného hasiaceho zariadenia Sinorix H2O bol nainštalovaný napríklad v Kráľovskej knižnici v Kodani.

Teplo, kyslík a horľavý materiál podporujú horenie. Ak chýba čo len jedna z týchto zložiek, oheň postupne zhasína. Z tejto skutočnosti vychádzajú aj metódy hasenia. Buď požiar udusia pomocou plynov, ako je napríklad oxid uhličitý, ktorý vytlačí kyslík, alebo prostredníctvom vody a iných hasiacich prostriedkov, ktoré ochladia horľavý materiál. Obe metódy majú svoje výhody, ale aj zápory. Konkrétne voda spôsobuje trvalé škody na veciach, ako sú knihy alebo elektronika. Plyn zasa predmety neochladzuje, takže požiar môže opätovne vzplanúť hneď, ako sa obnoví koncentrácia kyslíka.

Inovatívne riešenie spája výhody oboch metód. Spolu s vodou sa na miesto požiaru zavádza aj dusík, a to tak, že sa z drobných vodných kvapiek vytvára hmla. Zatiaľ čo plyn dusí oheň znižovaním koncentrácie kyslíka, vlhký vzduch rýchlo ochladzuje celý priestor. Na predmetoch sa vytvára len extrémne tenká vrstva vody, bráni opätovnému vzplanutiu ohňa, pritom však nespôsobuje žiadne trvalé poškodenie, dokonca ani na cenných starých písomnostiach. Požiar tak možno uhasiť oveľa rýchlejšie než pomocou plynu alebo sprinklerov.

Nová metóda je najúčinnejšia, keď je presne prispôsobená zariadeniam alebo priestorom, ktoré má chrániť. Siemens preto na optimalizáciu hasiacich systémov vyvinul vlastný špecializovaný softvér. Účinná protipožiarna ochrana sa však začína už pri čo najskoršej detekcii a spoľahlivom ohlásení požiaru. Hlásiče, ktoré dokážu zistiť okrem priameho ohňa aj počiatočné tlenie, pričom odlíšia prejavy iniciované napríklad zváraním, sú vybavené sofistikovanými senzormi a algoritmami na analýzu údajov. Dáta zo všetkých hlásičov požiaru v budove sa sústreďujú v centrálnom bezpečnostnom systéme, ktorý v prípade potreby dokáže samostatne upozorniť hasičský útvar.