Test laserom by mohol utíšiť zubnú vŕtačku

31.8.2009 13:15:51 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 3559x

Nepríjemná zubná vŕtačka by mohla byť minulosťou vďaka laserovým testom, ktoré zachytia nedokonalosti v zubnej sklovine v čase, keď sa dajú opraviť bez drastického zásahu do zubu pacienta.

 

Dnes hľadajú zubári kazy pomocou röntgenu alebo kovových nástrojov, tieto však nedokážu odhaliť slabosti zubnej skloviny, ktoré možno odstrániť pred nutnosťou vŕtania. David Wang zo Sydneyskej univerzity skúmal, či môže pomôcť šírenie zvukových vĺn v sklovine.

Krátke a slabé pulzy lasera vytvárajú v povrchu skloviny drobné zhluky zvukových vĺn. Pri testoch na vytrhnutom zube sa Wangovi podarilo tieto vibrácie zachytiť zozbieraním odrazeného infračerveného svetla z povrchu zubu. Zistil, že zmeny v mineralizácii skloviny, ktoré signalizujú nástup zubného kazu, spôsobujú tiež charakteristické zmeny v správaní sa akustických vĺn.

Ďalším krokom je podľa Wanga vytvorenie kompaktnejšieho systému. „Hlavným cieľom je nájsť rýchly, efektívny, cenovo dostupný a nedeštruktívny spôsob, akým vyhodnotiť mineralizáciu skloviny,“ povedal Wang.

originál článku