ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Prvá indická mesačná sonda neprežila ani rok

2.9.2009 21:10:48 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1829x

Prvá indická mesačná sonda stratila kontakt so Zemou a misia sa skončila viac ako rok pred plánovaným ukončením. Doteraz nie je jasné, čo spôsobilo zlyhanie komunikácie, vedci sa však domnievajú, že za to môže predošlá porucha hviezdnych senzorov, ktoré sonda využívala na orientáciu.

 

Sonda Chandrayaan-1 odštartovala 22. októbra 2008 a mala mapovať mesiac dva roky. Po menej ako 10 mesiacoch na obežnej dráhe stratila misia za 80 miliónov dolárov kontakt so základňou v Bangalore.

„Nepoznáme presný dôvod straty rádiového signálu, je však jasné, že misia je prerušená,“ povedal Deviprasad Karnik z indického veľvyslanectva v USA. Povedal tiež, že vedci sa schádzajú v Bangalore a budú sa snažiť prísť na dôvod zlyhania.

Kontakt so sondou Chandrayaan-1 sa mohol prerušiť kvôli anténe, ktoré sa stratila z dosahu pozemnej stanice. V tomto roku sonda už prišla o hlavný aj záložný hviezdny senzor, ktoré využívali pozíciu hviezd na orientáciu.

Po poruche začala vesmírna stanica na riadenie sondy používať otáčavé gyroskopy. Je možné, že porucha gyroskopu roztočila celú loď. „Hviezdny senzor hral hlavnú úlohu a jeho strata výrazne poznačila možnosti orientácie sondy,“ povedal Karnik.

Strata sondy prišla týždeň po tom, ako mala svoje radarové pozorovania koordinovať s projektom Lunar Reconnaissance Orbiter agentúry NASA. Počas manévru skúmala sonda kráter na severnom póle Mesiaca. Rovnako ako sonda NASA čakali na ozveny, ktoré by mohli hovoriť o prítomnosti ľadu, ktorý by bol cenným zdrojom pre ďalších prieskumníkov Mesiaca.

Napriek svojmu skrátenému životu splnila Chandrayaan-1 95 % cieľov a zmapovala takmer celý povrch Mesiaca. Údaje z misie, medzi ktorými ja aj viac než 70 000 obrázkov, vedci teraz analyzujú.

Indická vesmírna agentúra už pracuje na ďalšom projekte, Chandrayaan-2, v rámci ktorého do vesmíru odletia orbiter, pristávací modul a prieskumné vozidlo. India verí, že Chandrayaan-2 dosiahne povrch mesiaca do roku 2013.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 2,15
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.