Superrýchle počítače budúcnosti

3.9.2009 15:14:13 | Q
Science Daily | Počet zobrazení: 3719x

Na Queen´s University v Belfaste a Imperial College v Londýne začal 1. septembra rozsiahly výskumný program za 6 miliónov libier, ktorého možným využitím sú aj počítače využívajúce na spracovanie údajov svetlo a pracujúce rýchlejšie než kedykoľvek predtým.

 

Program by mal byť svetovým lídrom v vo výskume tzv. nanoplazmových zariadení. Ich hlavnými zložkami sú malé nanoštruktúry kovov, ktoré so viac ako 100-krát menšie než šírka ľudského vlasu a dokážu viesť či usmerniť svetlo.

Štruktúry vedci upravili tak, aby so svetlom interagovali nezvyčajným a kontrolovateľným spôsobom. Znamená to, že ich raz budeme môcť použiť na vytvorenie superrýchlych „optických počítačov“, ktoré budú spracovávať informáciu pomocou svetelných signálov, na rozdiel od súčasných počítačov využívajúcich elektrický prúd.

Vedci chcú tento proces urýchliť a dúfajú, že nájdu spôsob, akým posielať signály rovnakými káblami vo forme svetla. Vyvíjajú preto množstvo nových kovových zariadení, medzi ktorými nechýbajú malé nanoskopické zdroje svetla, nanoskopické „vodiče vĺn“ a nanoskopické detektory svetla.

Podobný prístup môže podľa prof Anatolija Zayatsa z Queen’s University pomôcť vývoju zariadení pre rýchlejšie internetové služby. „Je to základný výskum interakcie svetla a hmoty na nanoskopickej úrovni,“ povedal. „Spolupracujeme však aj s priemyselnými podnikmi a smerujeme výskum tak, aby viedol k vzniku nových produktov, ktoré si bude môcť každý z nás kúpiť v obchode.“

Stefan Maier z Imperial College dodáva: „Je to zaujímavý krok k vývoju počítača, ktorý využíva pri spracovaní informácií a údajov svetelné vlny namiesto elektrického prúdu. V budúcnosti nám optické počítače poskytnú vyššiu rýchlosť a viac výpočtovej sily. To otvorí dvere ďalším možnostiam vo svete vedy.“

originál článku