ELEARNING.SK | PR SPRÁVY | GSGROUP | NAJDES.SK | BRIGÁDY, PRÁCA | GLOBALOFFICE.SK | REGISTRAČNÉ VIRTUÁlNE SÍDLO FIRMY | MINCE | CMS | ESHOP | TESTIVA
Prihlásenie:
>Staňte sa redaktorom eQuark.sk

eQuark.sk

Anketa

Ak by ste o tom mohli rozhodnúť práve vy, zaradili by ste Pluto opäť medzi planéty?

Quark

Algoritmus hodnotiaci webstránky označil kritické druhy v ekosystémoch

4.9.2009 16:13:20 | Q
Physorg | Počet zobrazení: 2383x

Algoritmus spoločnosti Google, ktorý hodnotí webstránky, možno podľa nových zistení použiť na identifikáciu druhov kritických pre udržanie ekosystému.

 

Stefano Allesina a Mercedes Pascualová z amerického Národného centra ekologických analýz a syntéz zistili, že hodnotiaci algoritmus možno aplikovať na výskum potravových reťazcov, komplexných sietí popisujúcich kto koho žerie v ekosystéme. Algoritmus „PageRank“ preto upravili pre potreby ekológie.

Vo svete, kde má človek stále väčší vplyv, je potrebné predpovedať vplyv vymierania druhov na ekosystémy. To je pre vedcov výzva, pretože každé zviera je súčasťou komplexnej siete vzťahov s inými druhmi a vyhynutie jedného druhu môže spôsobiť kaskádový úbytok iných organizmov. Navyše existuje nesmierne množstvo rôznych scenárov a aj pre jednoduchý ekosystém je možností viac ako atómov vo vesmíre.

Pomocou metódy PageRank identifikovali vedci skupinu druhov ktorá je pre zachovanie funkcionality ekosystému najkritickejšia. Metóda určuje najdôležitejšie druhy na základe určenia úbytku druhov, ktoré vedú k najkritickejšiemu kolapsu ekosystému. Page Rank prisudzuje dôležitosť internetovým stránkam na základe pravidla, že „stránka je dôležitá, ak na ňu odkazuje dôležitá stránka“. Táto cirkulárna metóda hodnotenia, ktorú možno vyriešiť s použitím stredoškolskej matematiky, je kľúčom k procesu identifikácie kritických druhov. Hoci sa môže zdať tento prístup nevhodný, pretože potravové reťazce nie sú cyklické, autori vytvorili umelý kruh vytvorením druhu, ktorý reprezentuje recykláciu živín z odumretých organizmov v pôde a je tak zdrojom potravy pre rastliny, ktoré sú základom reťazca.

Autori výskumu veria, že metóda nájde využitie aj mimo ekológie pri riešení sieťových problémov biológie, napríklad pri probléme interakcie bielkovín a regulácie génov.

originál článku

Zdieľaj článok
 
Hodnotenie: 1,57
Príspevok na titulke

Vyberte článok na titulku kliknutím na linku

 

www.brigada.sk - brigády, brigáda, práca, zamestnanie www.najdes.sk - katalóg, portál, vyhľadávač www.equark.sk - veda, výskum, technika www.uvery.sk - úvery, pôžičky, hypotéky www.elearning.sk - elearning, LMS, vzdelávanie, kurzy, elektronické vzdelávanie www.globaloffice.sk - registračné sídlo, virtuálna adresa a kancelária www.globalhosting.sk - domény, doména, webhosting, hosting www.globalweb.sk - CMS, WCMS, redakčný systém, publikačný systém www.globalshop.sk - internetový obchod, eshop, e-commerce Global Services Slovakia s.r.o. - www.gsgroup.sk, informačné systémy, portálové riešenia, intranety, web dizajn

Generuje redakčný CMS systém GlobalWeb spoločnosti Global Services Slovakia s.r.o.