Všetci sme mutanti, tvrdia vedci

4.9.2009 23:07:09 | Q
BBC News | Počet zobrazení: 1716x

Podľa výsledkov výskumu publikovaných v časopise Current Biology má každý z nás vo svojej DNA najmenej 100 mutácií.

 

Podľa výsledkov výskumu publikovaných v časopise Current Biology má každý z nás vo svojej DNA najmenej 100 mutácií.
Vedci sa už viac ako 70 rokov snažia určiť presné tempo mutácií v ľudskom organizme. Až dnes sa však podarilo získať presný odhad vďaka novej generácii technológie pre skúmanie DNA. Zistenia výskumu poslúžia pri nových spôsoboch liečby a poskytnú pohľad na našu evolúciu.
V roku 1935 študoval J.B.S. Haldane, jeden zo zakladateľov modernej genetiky, skupinu mužov s hemofíliou. Predpokladal, že v každom z nás je 150 nových genetických mutácií.Odvtedy vedci skúmali DNA šimpanzov a snažili sa stanoviť všeobecný odhad pre človeka.
Vedci mohli teraz vďaka novej technológii sledovať tisíce písmen genetického kódu v chromozóme Y u dvoch Číňanov. Títo muži mali spoločného predka narodeného v roku 1805. Skúmaním množstva rozdielov medzi nimi získali odhad medzi 100 a 200 novými mutáciami na osobu. Zdá sa teda, že Haldane mal pravdu.
Yali Xue z Wellcome Trust Sanger Institute povedal: „Množstvo údajov, ktoré sme spracovali, by bolo pred pár rokmi nepredstaviteľné. Nájdenie takého malého množstva mutácií bolo náročnejšie než hľadať ihlu v kope sena.“
Nové mutácie môžu niekedy spôsobiť zdravotné komplikácie, napríklad rakovinu. Vedci dúfajú že zistenia pomôžu objaviť nové spôsoby znižovania počtu mutácií a poskytnú pohľad na evolúciu človeka.

originál článku