Sondy na Marse musia kopať hlbšie

5.2.2007 14:11:30 | Q
Astronomy.com | Počet zobrazení: 1467x

Vedci si myslia, že súčasné sondy vyvinuté na nájdenie života na Marse sa nedokážu prevŕtať do takej hĺbky, aby boli schopné nájsť žijúce bunky.

 

V novej štúdii publikovanej časopisom Geophysical Research Letters vedci tvrdia, že sondy hľadajúce život na planéte Mars musia kopať hlbšie ako doteraz aby našli bunky, ktoré nezničila radiácia. Jedným z miest, kde by ich mohli nájsť je ľad v nedávno nájdenom zmrznutom mori nazvanom Elysium.

Sondy síce nedokážu kopať tak hlboko aby našli živé organizmy, dokážu však nájsť známky života, ktorý niekedy na Marse existoval – pretože bunky by nedokázali prežiť radiáciu ak by sa nachádzali len niekoľko metrov pod povrchom. To odsúva žijúce bunky do hĺbky, ktorá je súčasnou technikou nedosiahnuteľná.

Život na Marse bol závislý od tečúcej vody a tá na planéte tiekla naposledy pred miliardami rokov. Žiadna z buniek nemohla pri povrchu planéty, kde by bola vystavená sústavnému kozmickému žiareniu, prežiť taký dlhý čas.

Na rozdiel od Zeme, Mars nie je pred kozmickým žiarením chránený magnetickým poľom alebo atmosférou a bol mu vystavený miliardy rokov. Vedci si myslia že práve ľad v Elysiu je vhodným miestom pre nájdenie života, pretože posledné živé organizmy mohol pochovať pre piatimi miliónmi rokov, čo je relatívne nedávno a teda na neho pôsobilo kozmické žiarenie relatívne krátky čas. Ani tu však do hĺbky, kde je pôsobenie žiarenia ešte prijateľné pre zachovanie známok života, súčasné sondy nedočiahnu.

Iným miestom , kde by bolo možné nájsť život, sú nedávno vzniknuté krátery, pretože v nich došlo k vyvrásneniu hornín, ktoré boli dlhé roky hlbšie pod povrchom a teda na ne nepôsobilo také silné žiarenie.

originál článku