Ponúknite svoj dom lepšiemu svetu

25.9.2009 15:05:27 | Q
New Scientist | Počet zobrazení: 1568x

Naše domácnosti môžu asi za tretinu uhlíkových emisií, preto by sa mal každý ekológ postarať o bývanie, ktorá minimalizuje množstvo emisií.

 

Vyrábať vlastnú elektrinu a teplo je možné, ale len ak máte hlboké vrecká a množstvo miesta na solárne panely alebo pece na drevo. Lepšie je najskôr začať znižovať spotrebu energie.. Ak napríklad používate klimatizáciu, mali by ste vašu strechu natrieť na bielo. Odráža viac svetla a podľa amerického sekretára pre energiu Stevena Chua možno takto ušetriť až 15 % energie.

Jednoduché pridanie izolácie do podkrovia dutín v stenách a okolo potrubia s teplou vodou môže množstvo emisií zvýšiť až o desatinu. Ak používate rastlinnú izoláciu, môžete navyše atmosféru uchrániť od 1,5 kilogramu oxidu uhličitého na kilogram materiálu.

Ak plánujete prístavbu alebo chcete stavať úplne nový dom, môžete ho spraviť „bezuhlíkový“. Na prírodnej báze je založený aj konopný betón, ktorý možno použiť namiesto bežných tehál a malty, čo zachytí na jedenom kubickom metri až 110 kilogramov oxidu uhličitého.

originál článku